Organizator:

KUJAWSKO-POMORSKIE: KORONOWO

Podziel się

Koronowo to stolica jednej z największych gmin województwa kujawsko - pomorskiego, a największa w powiecie bydgoskim, rozciągająca się na północ od Bydgoszczy w dolinie rzeki Brdy.

Stanowi centrum administracyjno-usługowo-turystyczne, liczy blisko 11 tys. mieszkańców, natomiast cała gmina, ponad 24 tys. Obszarowo zajmuje 411,7 km2 a w jej skład wchodzą: miasto Koronowo i aż 33 sołectwa.

Koronowo jest znane przede wszystkim z walorów turystycznych i historycznych.

Koronowo otrzymało akt lokacyjny w 1368 r., a prawa miejskie nadał król Kazimierz Wielki.  W roku 1410 stoczono słynną bitwę pod Koronowem z Krzyżakami.  W XIV wieku cystersi wybudowali klasztor, obecnie to Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który jest taką naszą „perełką” i nieodzownym miejscem zwiedzania przez licznych turystów. Oczywiście tych miejsc związanych z historią jest dużo więcej.

Turystyka to przede wszystkim Zbiornik Koronowski, zwany Zalewem Koronowskim -  rozległy akwen wodny (o długości 42 km), który powstał po spiętrzeniu wód rzeki Brdy. Zaprasza do uprawiania różnych form turystyki przede wszystkim żeglarstwa. Okalają go rozległe lasy, które na północy łączą się z Borami Tucholskimi.

W Pieczyskach, Romanowie, Samociążku czy Sokole Kuźnicy wypoczywać można w licznych całorocznych ośrodkach oferujących poza noclegami i wyżywieniem m.in. wypożyczalnie sprzętu turystycznego.

Turystom łaknącym ciszy i spokoju usługi oferują liczne gospodarstwa agroturystyczne i wspomniane ośrodki, często położone też w ustronnych miejscach.   

W ostatnich latach, na terenie gminy, przybyło dużo ścieżek rowerowych, które są także sporą atrakcją turystyczną i rekreacyjną. Jedna z nich przebiega m.in. przez zabytkowy most kolejki wąskotorowej w Koronowie - Okolu, jeden  z najwyższych w Europie. Zapraszamy do Gminy Koronowo!