Organizator:

OPOLSKIE: SZLAK KULINARNY OPOLSKI BIFYJ

Podziel się

Wielobarwna jak motywy na porcelanie, oczywiście tej opolskiej, jest kuchnia regionalna Opolszczyzny. To tutaj spotykają się wpływy polskie z niemieckimi, czeskimi i kresowymi, których zasmakować można w tradycyjnych potrawach serwowanych przez najlepsze restauracje w regionie. I to właśnie te restauracje znajdują się na prezentowanym Szlaku Kulinarnym Województwa Opolskiego pod wdzięczną nazwą „Opolski Bifyj”.

Bifyj, czyli kredens, to mebel, który był, i czasami ciągle jeszcze jest, nieodłącznym elementem kuchni lub jadalni na Śląsku Opolskim. To w nim przechowywane były domowe skarby i to wokół niego kwitły kulinarne popisy gospodyń. Jako rozpoznawalny motyw regionalny wytyczał będzie drogę po najznakomitszych kulinariach Opolszczyzny.

Utworzony przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną Szlak Kulinarny to fascynująca, pełna różnorodnych smaków podróż po regionie. Bo przecież dzisiaj szlaki turystyczne to już nie tylko górskie wędrówki czy autokarowe zwiedzanie punkt po punkcie atrakcji, tych najbardziej znanych i obleganych. Obok rozmów przy zdjęciach z wakacji coraz częściej mówimy też o tym, co i gdzie urzekło nasze podniebienia, polecamy warte uwagi dania, a czasem nawet sami próbujemy swoich sił w domowym zaciszu i staramy się wiernie odtworzyć potrawy według receptur przekazywanych z dziada pradziada. Chęć ratowania od zapomnienia tradycyjnej kuchni Śląska Opolskiego, a także jej historii i lokalnych zwyczajów, które towarzyszyły jej powstawaniu, stała się główną inspiracją do powołania Szlaku Kulinarnego „Opolski Bifyj”.

Podążanie Szlakiem Kulinarnym pozwoli poznać Województwo Opolskie „od kuchni”, tej regionalnej, prezentując związane z nią obrzędy. Znajdujące się na Szlaku obiekty to miejsca zarówno zabytkowe i wpisane w historię regionu, obiekty prowadzone z pasją od pokoleń, jak również nowopowstałe restauracje. Poza kartą dań serwującą na co dzień tradycyjne potrawy z terenu Opolszczyzny, można także spojrzeć w kalendarium imprez w regionie i „zasmakować opolskiego folkloru” podczas jednego z licznych festiwali kulinarnych.

Więcej informacji:

http://orot.pl/477/szlak-kulinarny-opolski-bifyj.html