Organizator:

OPOLSKIE

Podziel się

OPOLSKIE – ODKRYJ NIEODKRYTE

Setki zabytków, zamki i pałace dawnych rodzin szlacheckich i potentatów przemysłowych, unikalne muzea, bogate życie kulturalne oraz tradycyjne smaki regionu zaklęte w pysznych potrawach kuchni Śląska Opolskiego w połączeniu z malowniczym krajobrazem i cenną przyrodą dają niezwykłą mieszankę atrakcji, które co roku przyciągają turystów. Najmniejsze województwo w  Polsce, wciąż czeka na odkrycie. W swoich burzliwych dziejach Opolszczyzna była areną przenikania się kultur, polskiej, niemieckiej, czeskiej, śląskiej i kresowej. Dzieje regionu sięgają czasów najdawniejszych. To tu paleontolodzy w pokładach sprzed ok. 230 mln lat odkryli skamieniałości organizmów żyjących zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. Sensacyjnym na skalę światową odkryciem okazał się pierwszy polski szkielet dinozaura, jednocześnie najstarszy na świecie, któremu nadano nazwę Silesaurus opolensis, czyli śląski jaszczur z Opola. Tu także archeolodzy odkryli pozostałości po dawnej kulturze epoki kamienia, neolitu i brązu. To wszystko odkryjesz i zobaczysz w Parku Nauki i Rozrywki „Jura Park” w Krasiejowie, przemierzając ścieżkę nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym.

Czasy Średniowiecza natomiast przyniosły lokację wielu opolskich miast, w tym stolicy regionu – Opola. Nic więc dziwnego, że przemierzając Opolszczyznę można wręcz dotknąć ducha historii, m.in. wspinając się na Wieżę Piastowską w Opolu, przekraczając XIII-wieczne mury obronne Paczkowa, modląc się przed cudowną figurą św. Anny Samotrzeciej w Sanktuarium w Górze Św. Anny, czy też odkrywając tajemnice Piastów Śląskich na Zamku w Brzegu oraz w podziemiach opolskiego kościoła franciszkanów, gdzie do dziś spoczywają książęta i księżne z opolskiej linii Piastów. Późniejsze burzliwe wieki wojen i wielkich bitew pozostawiły ślady widoczne do dziś, chociażby systemy fortyfikacyjne Twierdzy Nysa i Twierdzy Koźle. XIX i początek XX wieku przyniosły natomiast rozwój kulturowy i architektoniczny wielu miast i miasteczek. Na opolskiej ziemi powstawały dzieła architektoniczne, te które przetrwały do dziś są przykładem wielkiego kunsztu mistrzów śląskich. Każde z nich ma swoją unikalną historię pełną niezwykłych opowieści, jak chociażby bajkowy Zamek Moszna. 99 wież i wieżyczek, 365 pomieszczeń i pomieszanie stylów tworzy atmosferę jak z bajki i znanych disnejowskich filmów. Natomiast surowe wnętrza Zamku Książęcego w Niemodlinie zapraszają w swoje progi wszystkich amatorów potężnych rezydencji. W pobliskiej restauracji „Na wyspie” koniecznie spróbuj tutejszego karpia po niemodlińsku.

 

Niewątpliwie największym skarbem opolskiego dziedzictwa kulturowego jest tradycja opolskiej wsi, zaklęta w drewnianej architekturze Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach, ludowych wzorach opolskich kroszonek, porcelanie opolskiej oraz regionalnej kuchni Śląska Opolskiego, w której przenikają się smaki wielokulturowości Opolszczyzny. Warto wyruszyć Szlakiem Kulinarnym „Opolski Bifyj”, wstąpić do którejś z restauracji Bifyja i odkryć prawdziwy smak znakomitych potraw, tworzonych z sercem z produktów lokalnych.

Ale Opolskie to także kraina ciekawych nowoczesnych atrakcji, takich jak Fabryka Robotów, czy w pełni multimedialne Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Zapraszamy do wędrówki pełnej spokoju, natury, pięknej architektury i nowoczesnych muzeów z dala od zgiełku i tłumów. Odkryj nieodkryte – Odkryj Opolskie!

 

Więcej informacji:

Facebook

Instagram