Organizator:

PODKARPACKIE

Podziel się

Dla poszukiwaczy przygód. Dla ciekawych świata. Dla wielbicieli piękna. Dla pragnących ciszy i bliskości z naturą. PODKARPACKIE PEŁNE ZACHWYTÓW!

Podkarpackie to kraina pełna przyrodniczej i kulturowej różnorodności, która urzeka i zachwyca. Wyjątkowo bogata w rzadką gatunkowo przyrodę, malowniczy krajobraz naturalny i kulturowy oraz ciekawe atrakcje turystyczne. Podkarpacką ciekawostkę stanowi fakt, iż to tu powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej w Bóbrce k. Krosna. Na Podkarpaciu znajduje się również Sanok – miasto, gdzie mieści się galeria Zdzisława Beksińskiego.  Gdzie leży Podkarpackie? Podkarpackie położone jest na południowo-wschodnim krańcu Polski. W regionie, gdzie bliskość pogranicza dodatkowo czyni ten zakątek Polski wyjątkowym. To na Podkarpaciu można stanąć na bieszczadzkim szczycie Krzemieniec, będącym trójstykiem granic Polski, Ukrainy i Słowacji. Zobaczcie co wyróżnia Podkarpacie! Gdy je odkryjecie, będziecie chcieli zobaczyć je ponownie!

GWIAZDY

Niebo w Bieszczadach to obszar chroniony przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Jego wysoka jakość pozwala gołym okiem dostrzec ok. 7 tys. gwiazd. Wspaniałe warunki do obserwacji gwiazd sprawiły, że powstał tu Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Miejsca, w których najlepiej można obserwować gwiazdy to: Chata Socjologa na Otrycie, „Gwiezdne Dolistowie” w Dwerniku, czy Przełęcz Wyżniańska.

DZIKA PRZYRODA

Podkarpackie to region rozległych terenów leśnych i enklawa chronionych gatunków roślin i zwierząt. Blisko 50 % Podkarpackiego to tereny objęte ochroną natury. Znajdują się tu dwa parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy i Magurski Park Narodowy. To obszar występowania buczyny karpackiej i sosnowych borów, miejsce bytowania tysięcy dzikich zwierząt i ptaków (orlika krzykliwego, orła przedniego, żbika i rysia, niedźwiedzia). W regionie spotkamy też żubra (m.in. w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Mucznem).

Jeśli mowa o naturze to należy wspomnieć o…

BIESZCZADACH…

Wielu uważa, że Bieszczady to najromantyczniejszy zakątek Polski. Tutaj uciekają zmęczeni zgiełkiem i hektycznym pośpiechem pracy ludzie miasta. Od lat znane jako ulubione miejsce artystów i ludzi wymykających się wszelkim szablonom. Miłośnikom górskich wędrówek Bieszczady zapewnią trud wspinaczki, jak i niesamowite widoki. Znajdują się tu zarówno łagodne trakty, ścieżki biegnące połoninami oraz szlaki wymagające podejścia. Pieszymi szlakami można dotrzeć na szczyt Kremenaros będący miejscem zbiegu granic Polski, Słowacji i Ukrainy. Natomiast Jezioro Solińskie to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Solinę warto też odwiedzić, by zobaczyć i zwiedzić najwyższą w Polsce zaporę wodną (81m) i przespacerować się największym bieszczadzkim deptakiem, właśnie po…zaporze. Warto też odwiedzić trzy wyjątkowe atrakcje turystyczne: Bieszczadzką Kolejkę Leśną, Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe oraz Bieszczadzką Szkołę  Rzemiosła.

ARCHITEKTURA DREWNIANA

Podkarpackie skarby UNESCO, to przykłady unikatowej na skalę świata architektury drewnianej  (pochodzący z XV w. kościół w Haczowie -największy drewniany gotycki kościół w Europie, kościół w Bliznem, cerkwie w Chotyńcu, Smolniku, Turzańsku i Radrużu). Podkarpackie bogactwo architektoniczne stanowią wszystkie obiekty (130) znajdujące się Szlaku Architektury Drewnianej. Wyróżniającą atrakcją szlaku jest największy w Polsce sanocki skansen.

PODKARPACKIE ZAMKI

Pałace i zamki na Podkarpaciu najlepiej zwiedzać Karpackim Szlakiem Ogrodów i Domów Historycznych. Znajdują się tu trzy wyjątkowe perełki architektoniczne. Zamek w Krasiczynie to mistrzowski przykład późnego renesansu. Druga podkarpacka perła renesansu to zwany „Małym Wawelem” Zamek w Baranowie Sandomierskim. Nieopodal Rzeszowa znajduje się Muzeum-Zamek w Łańcucie. Na Podkarpaciu znajdują się także ruiny Zamku Kamieniec, którego historią zainspirował się Aleksander Fredro tworząc „Zemstę”.

PODKARPACKIE PROZIAKI

Podkarpackie przysmaki to proziaki, hałuszki czy fuczki. Proziaki to podkarpackie bułeczki o prostym składzie i wyjątkowym smaku. Malutkie przepyszne placuszki swą nazwę zawdzięczają sodzie, która na Podkarpaciu nazywana jest prozą. Można zwiedzać Podkarpackie Szlakiem Historycznych Receptur lub szlakiem Podkarpackie Smaki.

PODKARPACKIE SOUVENIRY

Podkarpackie słynie z wielu oryginalnych produktów regionalnych, np. szklane rękodzieło z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, ręcznie malowane bombki choinkowe z Nowej Dęby, czy gliniane ozdoby z Medyni Głogowskiej. W kuferku z wikliny (z Rudnika n. Sanem) powinny znaleźć się ręcznie robione przemyskie fajki. Unikatowe fajki można także zobaczyć w jedynym w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu.  

Więcej informacji:

www.podkarpackie.travel.pl
Facebook
Instagram