Organizator:

PODLASKIE: SUPRAŚL

Podziel się

 

 

Dlaczego serialowa „Blondynka” oraz Zenek Martyniuk tak bardzo lubią Uzdrowisko Supraśl?

Jak opisać Supraśl w kilku słowach? Jako zagubione w sercu Lasów Puszczy Knyszyńskiej pogranicze wielu kultur, narodowości i religii, gdzie głównym walorem, decydującym o rozwoju turystyki uzdrowiskowej jest przyroda i niepowtarzalny klimat. Licznie przybywają tu turyści wabieni doskonałą bazą turystyczną, krajobrazem kulturowym i niezwykle urokliwą doliną rzeki Supraśl.

W północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, w sercu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej leży jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk – Supraśl.  Supraśl to perła Puszczy Knyszyńskiej. Niezwykle atrakcyjny zakątek mający ponad 500-letnią tradycję, która złotymi zgłoskami wpisała się w historię Polski, Białorusi i Litwy. Supraśl powstał dokładnie w 1500 roku. Założyli go mnisi św. Bazylego. Legenda spisana przez zakonników w XVIII w. głosi, że bracia puścili na wody Supraśli drewniany krzyż z relikwiami, prosząc Bożą Opatrzność, aby zatrzymał się w miejscu najbardziej dogodnym. Tam mieli wybudować klasztor. Obecnie Supraśl liczy ok. 5 tys. mieszkańców.

Uzdrowisko Supraśl - to miejsce, gdzie czas wydaje się płynąc wolniej, a sosnowy las, kształtuje mikroklimat. Tu unoszą się zdrowotne sosnowe olejki eteryczne, a przy śpiewie ptaków odpoczywają zaganiani współczesnością ludzie. Miejscowość ta ma swoje “czarne złoto” - złoża borowin posiadających niezwykłe właściwości lecznicze. Dlatego też Supraśl od 2002 roku może się poszczycić status uzdrowiska. Unikatowość budującego się Uzdrowiska Supraśl polega na „pełnym wykorzystaniu” lasu do celów leczniczych oraz rekreacyjnych. Lasy otaczające Supraśl, to swojego rodzaju Leśny Park Uzdrowiskowy wyposażony w wytyczone i oznakowane szlaki konne, nordic walking, rowerowe i narciarskie.  Położenie na polanie leśnej otoczonej ze wszystkich stron borami sosnowymi daje niepowtarzalne szanse wypoczynku w komfortowych i klimatycznych ośrodkach, z których należy w szczególności wyróżnić Hotel Supraśl, Hotel Borowinowy Zdrój oraz Hotel Medical SPA Sanatorium Uzdrowiskowe Knieja. Obiekty posiadają w swojej ofercie profesjonalną organizację konferencji, obsługę szkoleń i imprez okolicznościowych. Każdy z hoteli posiada bazę rekreacyjno – wypoczynkową w tym zabiegi SPA oraz baseny. Sanatorium uzdrowiskowe skupia się na leczeniu schorzeń narządu ruchu, chorób reumatologicznych, neurologicznych, dolnych dróg oddechowych, otyłości, a także kobiet po mastektomii Na terenie uzdrowiska działa kilkanaście restauracji oferujących regionalne potrawy. Supraśl dysponuje łącznie 800 miejscami noclegowymi.

Najważniejszym zabytkiem Supraśla jest Klasztor Męski Zwiastowania N.M.P. wraz z muzeum ikon, które rocznie odwiedza 50 tys. turystów. Ale to nie jedyna atrakcja. Należą do nich także secesyjny Pałac Buchholtzów (obecnie Liceum Plastyczne) z zabudowaniami, Dom Ogrodnika zwany również Starą Pocztą, kościół katolicki p.w. Świętej Trójcy, neogotycki kościół  p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, Ratusz Miejski i modernistyczny, drewniany Dom Ludowy. Spacerując uliczkami Supraśla warto też odwiedzić Dom Kleina oraz siedzibę Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej z 1822 r. Wzdłuż ulicy 3-go Maja stoją sędziwe drewniane ”Domy Tkaczy”. Piękno klimatu drewnianych domów dopełnia Teatr Wierszalin, nadrzeczne bulwary, place zabaw, ścieżka rowerowa Polski Wschodniej i wiele innych atrakcji. Wyjątkowe walory Supraśla zostały zauważone także przez filmowców. To właśnie tu nakręcono kilka znanych i lubianych filmów. Perypetie bohaterów „U Pana Boga za piecem” czy „Blondynki” rozgrywają się na tle pięknych supraskich plenerów. Dlaczego właśnie tu? Bo ciężko tego jedynego w swoim rodzaju miejsca na ziemi nie polubić. Tak jak polubił je przed laty mieszkaniec Gminy Supraśl – Zenon Martyniuk. Ale czy tak jest na pewno trzeba przekonać się osobiście. Z ładną pogodą, dobrą kuchnią i w gościnnych hotelach czekamy na Was w Supraślu. Zapraszamy na Podlasie.

Więcej informacji:

www.suprasl.pl