Organizator:

POMORSKIE: PĘTLA ŻUŁAWSKA

Podziel się

Czyli 303 km przyjaznej żeglugi.

 

Sieć szlaków wodnych, nowa infrastruktura dla wodniaków, ogromny potencjał przyrodniczy i krajobrazowy oraz wspaniałe obiekty dziedzictwa kulturowego, to główne atuty przyciągające turystów na  jedyny w swoim rodzaju i unikatowy pod wieloma względami obszar Delty Wisły i Zalewu Wiślanego.

Pętla Żuławska łączy ze sobą Wisłę, Martwą Wisłę, Szkarpawę, Wisłę Królewiecką, Nogat, Kanał Jagielloński, rzeki Elbląg i Pasłękę oraz wody Zalewu Wiślanego.  To w sumie 303 kilometry przyjaznej żeglugi i przygody, której można doświadczać na pokładzie jachtu, łodzi motorowej czy hausbota.

Zalew Wiślany natomiast jest akwenem prawie trzykrotnie większym od największego w Polsce Jeziora Śniardwy. Szlaki wodne Pętli Żuławskiej dostępne są dla wodniaków zarówno od strony Morza Bałtyckiego, jak i szlaków śródlądowych, w tym międzynarodowej drogi wodnej E70 łączącej Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu.

Pętla Żuławska jest miejscem wyjątkowym, godnym polecenia wszystkim pragnącym przeżyć prawdziwą przygodę i odkryć coś nowego. Szlak harmonijnie łączy w sobie atrakcyjna sieć wodnych połączeń i obiektów żeglarskich z fascynującą przyrodą oraz atrakcjami dziedzictwa kulturowego obszaru Żuław Wiślanych. O unikatowości tego miejsca decyduje również otoczenie hydrograficzne i przyrodnicze, bogactwo występujących na terenie Żuław ekosystemów i wysoka bioróżnorodność wynikająca m.in. ze szczególnego klimatu. Walory przyrodnicze uzupełniają atrakcje historyczne i obiekty kultury materialnej, m.in. zamki gotyckie czy holenderskie domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne, w tym mosty zwodzone i śluzy. Na przyjęcie turystów czeka tu również kilkaset miejsc do cumowania jednostek pływających, nowoczesna infrastruktura turystyczna i rekreacyjna, zaplecza socjalne, parkingi, wygodne keje z dostępem do wody i elektryczności oraz inne najnowsze rozwiązania techniczne zapewniające cumowanie w komfortowych warunkach.

Są to między innymi porty i przystanie w: Elblągu, Krynicy Morskiej, Tolkmicku, Białej Górze, Braniewie, Nowej Pasłęce, Kątach Rybackich, Rybinie, Osłonce, Błotniku i Malborku. System przystani Pętli Żuławskiej uzupełniają cztery pomosty cumownicze w Tczewie i Drewnicy. Udogodnieniem dla żeglarzy są też oddane do użytku w ostatnich latach dwa mosty zwodzone: w Gdańsku-Przegalinie i w Nowej Pasłęce oraz zelektryfikowana śluza Gdańska-Głowa.

 

Wybrane przykładowe trasy Pętli Żuławskiej:

1) Wielka Pętla Żuławska

 1. a) Rzeki: Motława, Martwa Wisła, Wisła, Szkarpawa, Nogat, Kanał Jagielloński, rz. Elbląg
 2. b) Miejscowości: Gdańsk, Drewnica, Rybina, Elbląg, Malbork, Tczew, Gdańsk
 3. c) Czas trwania: 6 dni spokojnego pływania (możliwa modyfikacja – start i koniec na Szkarpawie, np. w Rybinie. Trasa liczy wtedy 4-5 dni i ma długość ok. 130 km)
 4. d) Długość: 200 km
 5. e) Przeszkody: 7 śluz, 7 mostów
 6. f) Jednostki: zanurzenie do 1,4 m (najniższe przejście 3,7-3,3 m w zależności od poziomu wody)

 

2) Z Gdańska na Zalew Wiślany

 1. a) Rzeki: Motława, Martwa Wisła, Wisła, Szkarpawa, Wisła Królewiecka, Zalew Wiślany
 2. b) Czas trwania: 2 dni (ok. 5 godzin dziennie)
 3. c) Długość: 60 km
 4. d) Przeszkody: 2 śluzy, 5 mostów
 5. e) Jednostki: zanurzenie do 1,4 m

 

3) Wokół Zalewu Wiślanego

 1. a) Rzeki i akweny: Zalew Wiślany, Pasłęka, Elbląg
 2. b) Miejscowości: Elbląg, Krynica Morska, Kąty Rybackie
 3. c) Czas trwania: 7 dni
 4. f) Jednostki: zanurzenie do 1,4 m
 5. g) Miejsce startu: Elbląg, Krynica Morska, Nowa Pasłęka

 

Możliwości czarteru:

 1. a) housboaty – Żuławki, Rybina, Kąty Rybackie, Malbork, Elbląg
 2. b) jachty – Gdańsk, Elbląg, Nowa Pasłęka

 

Zainteresowanych szczegółowymi informacjami o atrakcjach turystycznych i warunkach żeglarskich na Pętli Żeglarskiej zapraszamy na stronę www.petla-zulawska.pl

 

Zdjęcie: fot. Fotografia-dronem.pl