Organizator:

ŚWIĘTOKRZYSKIE: BUSKO-ZDRÓJ

03.07.2020 13:49:15

Podziel się

 

 

Busko-Zdrój to niezwykła miejscowość uzdrowiskowa położona w południowej części województwa świętokrzyskiego, słynąca z unikalnych wód siarczkowych. Ich walory lecznicze są wysoko cenione w Polsce, Europie i na świecie. Miasto posiada bogatą historię, zachwyca pięknem przyrody, a także wspaniałymi zabytkami architektury.

Wizytówką miasta i symbolem uzdrowiska jest Sanatorium Marconi. Gmach Łazienek zaprojektowany w 1836 r. przez słynnego architekta Henryka Marconiego otacza XIX wieczny Park Zdrojowy, który urzeka swym pięknem oraz bogactwem roślinności. Jest to doskonałe miejsce na spacery oraz relaks. Położona w jego sercu muszla koncertowa, w czasie lata staje się jedną ze scen na których odbywają liczne wydarzenia muzyczne (można tu posłuchać muzyki od  folkowej po poważne arie operowe). W Busku możemy też spotkać zabytki architektury, na tle których wybija się tj. piękna drewniana świątynia p.w. św. Leonarda z XII w.

Raptem kilka kilometrów od Buska we wsi Szaniec znajduje się zabytkowy dwór renesansowy (z cechami gotyckimi) potocznie zwany Murowańcem w Szańcu, dwór późnorenesansowy Mikołaja Krupki znajdujący się w Widuchowie. Więcej informacji >>

Samo położenie Buska-Zdroju w Dolinie Nidy sprawia, że miasto jest dobrym punktem wypadowym do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. W okolicach znajdują się liczne szlaki piesze oraz ścieżki rowerowe, stworzone z myślą o osobach lubiących aktywny wypoczynek. Więcej informacji >>

Wyprawa rowerowa pozwoli poznać nie tylko malownicze tereny ale również znajdujące się tu pomniki przyrody. Jednym z nich jest niepowtarzalna Sosna na Szczudłach, której korzenie wznoszą się  3 m nad gruntem. Poza tym liczne rezerwaty, m.in. Rezerwat  skalno-stepowy Karabosy, Rezerwat Zimne Wody czy Rezerwat słonorośli Owczary. Więcej informacji >>

Przemierzając okolice Buska warto odwiedzić magiczne miejsce jakim jest Imosowa Pecyna, jedyna w swoim rodzaju galeria obrazu malowanego na ,,portkach” oraz obrazów oprawianych w końskie chomąta. Ciekawym i urokliwym miejscem jest też Winnica Zbrodzice, Olejarnia Zagłoby w Mikułowicach czy gospodarstwo rybackie z pensjonatem Jesionowy Dworek w pobliskich Budach.

Położenie Buska  sprawia, że  jedną z form aktywnego wypoczynku, jaką mamy do zaoferowania turystom są organizowane corocznie spływy kajakowe.  Płynąc wzdłuż Nidy na turystę czekają niesamowite wrażenia, zapierające dech w piersiach widoki, jednym słowem można poczuć się  niczym na rejsie po dzikiej, polskiej Amazonce .

Miłośników mocnych wrażeń, fanów deskorolki, rolek, rowerów bmx zapraszamy do Skate Parku, który powstał w samym sercu Buska-Zdroju. Od jesieni 2020 r. dodatkową atrakcją dla turystów będzie pobliska tężnia solankowa z tarasem widokowym, usytuowana w południowej części parku zdrojowego, która już teraz zachwyca swoim wyglądem i gabarytami.

Otoczenie pięknych krajobrazów, zieleni drzew, kojącego śpiewu ptaków sprawi, że pobyt w Busku-Zdroju nie tylko postawi  na nogi ale także ukoi duszę.

Zapraszamy do odwiedzenia ,,słonecznego miasta” oraz odkrywania pięknego regionu jakim jest Ponidzie.

 

Więcej informacji:

www.busko.pl

Facebook

Facebook