Organizator:

SZLAK ZAMKÓW GOTYCKICH

Podziel się

Jest to długi szlak, na którym możemy podziwiać niektóre zamki gotyckie Warmii, Mazur, Kaszub i Powiśla.

Długość: 642,00 km

Znak / kolor: szlak znakowany (znak drogowy E-22 A Szlak turystyczny)

Trasa szlaku:  Lębork – Bytów  – Człuchów – Nowe – Gniew – Malbork–  Sztum  – Kwidzyn  – Ostróda – Działdowo – Nidzica – Olsztyn  – Lidzbark Warmiński – Kętrzyn – Ryn – Giżycko

Jest to długi szlak, na którym możemy podziwiać niektóre zamki gotyckie Warmii, Mazur, Kaszub i Powiśla. Zamki te wchodzą w skład Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie”. Wśród znajdujących się na szlaku obiektów znajdują się budowle krzyżackie, kapitulne i biskupie, o różnej wielkości, przeznaczeniu i charakterze obronnym. Szlak nie ma dokładnie wyznaczonej trasy – w terenie można odnaleźć różne oznakowane warianty przebiegu. Znajdziemy też wiele tablic służących promocji szlaku.

Zamek krzyżacki w Lęborku

Chociaż zamek krzyżacki w Lęborku jest siedzibą sądu rejonowego, bogatą ofertę kulturową oferuje tutejsze bractwo rycerskie oraz Muzeum, działające w obwarowaniach miejskich (Baszta nr 24, 32, 27). Lębork leży także na trasie Pomorskiej Drogi św. Jakuba, która jest częścią sieci europejskiej prowadzącej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. 

Zamek w Bytowie 

Zamek w Bytowie to dawna siedziba administracji krzyżackiej oraz zajazd dla rycerstwa zachodnioeuropejskiego, podążającego do stolicy państwa krzyżackiego w Malborku. Obecnie w zamku mieści się m.in. Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel i restauracja.

Zamek w Człuchowie

W czasach krzyżackich zamek w Człuchowie był najpotężniejszą, tuż po Malborku warownią obronną. Do czasów obecnych zachowała się jedynie 46-metrowa wieża obronna która jest siedzibą Muzeum Regionalnego.

Zamek w Nowem

Nowe to najmniejszy zamek krzyżacki na Pomorzu. Obecnie jedynym częściowo zachowanym elementem zamku jest budynek mieszkalny. Znalazł w nim siedzibę dom kultury.

Zamek w Gniewie

Malowniczo położony na lewym brzegu Wisły zamek w Gniewie może pochwalić się nie tylko przepiękną gotycką architekturą, ale organizowanymi  imprezami i rekonstrukcjami historycznymi. Atutem wzgórza zamkowego są także trzy osobne budynki hotelowe (Pałac Marysieńki, Hotel Rycerski, Komnaty Zamkowe) funkcjonujące pod nazwą Hotel Zamek Gniew.

Zamek w Malborku

Wybierając się na ten szlak, z pewnością warto odwiedzić warownię w Malborku –  nigdy nie zdobytą przez wojska. Zamek w Malborku to także największy na terenie Polski  zamek gotycki, jeden z najwybitniejszych przykładów budownictwa obronnego epoki średniowiecza, w 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Składa się aż z trzech zamków otoczonych potężnymi murami i głęboką fosą. W latach 1309–1457 mieściła się tutaj stolica Zakonu Krzyżackiego.

Zamek w Sztumie

Zamek w Sztumie przykuwa uwagę tym, że jest wniesiony na planie nieregularnego pięcioboku. Za czasów państwa krzyżackiego pełnił funkcję letniej rezydencji wielkiego mistrza.

Zamek w Kwidzynie

W kolejnej budowli obronnej na trasie – zamku biskupów i kapituły pomezańskiej w Kwidzynie - przykuwa wzrok wielka wieża sanitarno-obronna zwana gdaniskiem. Przylegająca do zamku Katedra jest miejscem niezwykłego odkrycia w ostatnich latach, spoczęły tutaj szczątki trzech wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego.

Zamek w Ostródzie

Zamek krzyżacki w Ostródzie w swojej historii zasłynął  jako kwatera Napoleona Bonaparte po bitwie pod Pruską Iławą w lutym 1807 roku podczas kampanii w Prusach Wschodnich. Ostróda kojarzona jest także z Kanałem Elbląskim, powszechnie znanym jako Kanał Ostródzko-Elbląski, który aspiruje do wpisu na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Zamek w Działdowie

Zamek krzyżacki w Działdowie doczekał się remontu i otwarcia dla zwiedzających. Funkcjonuje w jego murach  Muzeum Pogranicza m.in. z ofertą Interaktywnej Wystawy Państwa Zakonu Krzyżackiego w budynku ratusza miejskiego.

Zamek w Nidzicy

Bardzo interesujący jest zamek w Nidzicy – największy zamek krzyżacki na Mazurach. Wyróżniają go dwie wysokie wieże w skrzydle bramnym.  Zamek w Nidzicy jest również miejscem potyczek rycerskich, w ciągu roku odbywają się tutaj dwie imprezy rycerskie. Dodatkowo, zamek oferuje nocleg w pokojach gościnnych.

Zamek w Olsztynie

Uwagę turysty z pewnością przykuje zamek w Olsztynie – potężna gotycka twierdza kapitulna z zachowaną w krużganku tablicą astronomiczną wykonaną własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika. Służyła mu ona do badań nad wskazaniem momentu równonocy wiosennej.

Zamek W Lidzbarku Warmińskim

W Lidzbarku Warmińskim urzędował biskup-poeta Ignacy Krasicki, a sam zamek, ze względu na swoją budowę (okolony krużgankami dziedziniec), nazywany jest Wawelem Północy. Na Przedzamczu funkcjonuje czterogwiazdkowy Hotel Krasicki.

Zamek w Kętrzynie

W Kętrzynie warto odwiedzić odremontowany w ostatnim roku zamek krzyżacki, kościół obronny oraz zachowaną lożę wolnomularską. Można zjechać ze szlaku i odwiedzić Wilczy Szaniec – byłą wojenną kwaterę Adolfa Hitlera w Gierłoży.

Zamek w Rynie

Możliwość noclegu na zamku oferuje zamek krzyżacki w Rynie, w całości zaadoptowany na czterogwiazdkowy hotel  z możliwością zwiedzania. W miejscowości można również zobaczyć XIX-wieczny wiatrak typu holenderskiego oraz stary młyn.

Zamek w Giżycku

Ostatnim  miastem na szlaku jest Giżycko, gdzie w przepięknie odrestaurowanym zamku krzyżackim funkcjonuje czterogwiazdkowy Hotel St. Bruno.

 

Więcej informacji:

www.zamkigotyckie.org.pl