Organizator:

WARMIŃSKO-MAZURSKIE: GOŁDAP - MAZURSKI ZDRÓJ

Podziel się

Gołdap Mazurski Zdrój zwycięzcą tegorocznego konkursu Komisji Europejskiej EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne” w kategorii turystyka zdrowotna i wellness.

Gołdap to jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko i miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. To prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i członek elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca Zdrój – nowoczesna pijalnia wód mineralnych i leczniczych z grotą solną i działającymi przez cały rok mini tężniami. Obok, w Parku Zdrojowym, znajdują się alejki spacerowe, nowoczesny plac zabaw, a także pole do minigolfa, ścieżki rowerowe oraz molo na jeziorze „podzielonym” granicą polsko-rosyjską. Cztery kilometry od centrum miasta znajduje się przejście graniczne z Rosją, a do granicy z Litwą jest ich tylko czterdzieści.

W gołdapskim uzdrowisku fachową pomoc mogą uzyskać kuracjusze ze schorzeniami reumatologicznymi, układu nerwowego, układu trawienia, dolnych dróg oddechowych, chorobami kobiecymi i problemami ortopedyczno-urazowymi, kardiologicznymi oraz nadciśnieniem. W procesie leczenia wykorzystuje się wydobywane w Gołdapi borowiny oraz wody lecznicze i mineralne.

Gołdap ma idealne warunki do rekreacji i wypoczynku przez cały rok. Przebiega tu, zaczynający się w Elblągu, prowadzący przez Rzeszów, a kończący w miejscowości Końskie koło Kielc, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Przecina on 5 województw. W okolicy Gołdapi znajduje się 170 km malowniczych tras rowerowych. Zimą warto skorzystać z narciarskich tras biegowych, położonych w sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Stacja narciarska na Pięknej Górze słynie z unikalnej kawiarni obrotowej zbudowanej na jej szczycie, kolejki linowo- krzesełkowej oraz dwóch kilometrów sztucznie naśnieżanych i oświetlonych tras zjazdowych. Działa tu profesjonalna szkoła narciarstwa i snowboardu, wyciągi orczykowe, tor saneczkowy i park linowy.

W pobliskiej Rapie znajduje się XIX-wieczny grobowiec rodu von Fahrenheid w kształcie piramidy, a w Stańczykach monumentalne mosty arkadowe zwane „Akweduktami Północy”. Warto odbyć wyprawę do enigmatycznej Puszczy Rominckiej, odwiedzić bunkry z okresu II Wojny Światowej w Lesie Kumiecie i wziąć udział w bezkrwawym safari w Zatykach. Amatorzy polowań z aparatem w ręku na pewno nie będą zawiedzeni. W gołdapskich lasach  szczęściarze mogą spotkać wilka, rysia czy też łosia.

Smakosze powinni spróbować wyjątkowego Miodu Mazur Garbatych wyróżnionego certyfikatem dziedzictwa kulinarnego. Gołdapscy pszczelarze wytwarzają go według tradycyjnej receptury- w pasiekach ukrytych w dzikich ostępach. Unikalną potrawą regionalną z pogranicza polsko-litewskiego są kartacze, podawane ze skwarkami z boczku lub z posiekaną, zeszkloną cebulą.

Gołdap – Mazurski Zdrój zaprasza!

www.uzdrowiskogoldap.pl

Facebook