Organizator:

WARMIŃSKO-MAZURSKIE: SZLAK KRUTYNI

Podziel się

Kajakiem, rowerem czy pieszo?

Szlak ten kojarzony jest przede wszystkim z wypoczynkiem w kajaku, podczas gdy równie ciekawie można pokonać go rowerem lub pieszo. Zapewniają to oznakowane trasy, przebiegające przez najciekawsze miejsca oraz sieć 10 stanic wodnych PTTK. Stanice są tak rozmieszczone, aby codziennie można było pokonać dystans dzielący każdą z nich. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem może być połączenie spływu i wycieczki rowerowej. W taki sposób na pewno dotrzemy do najatrakcyjniejszych punktów. 

Dogodnym miejscem do rozpoczęcia wędrówki szlakiem jest Stanica Wodna PTTK w Sorkwitach. Podobnie jak pozostałe stanice oferuje ona noclegi i smaczne wyżywienie. Ponadto można skorzystać z dobrze wyposażonej wypożyczalni rowerów i kajaków. Z Sorkwit warto wybrać się do oddalonej o około 10 kilometrów miejscowości Zyndaki. Tam na przesmyku jeziora Warpuńskiego i Zyndackiego znajduje się punkt początkowy Szlaku Krutyni. Szlak przebiega przez 20 jezior, które połączone są strugami o lokalnych nazwach. Najdłuższą z nich jest rzeka Krutynia, od której przyjęto nazwę dla całego szlaku. Umownym punktem końcowym szlaku jest Ruciane Nida. Długości poszczególnych tras: rowerowej, kajakowej i pieszej wynoszą w przybliżeniu 100 kilometrów. 

Na koniec kilka rad, jak zorganizować swoją wędrówkę na Szlaku Krutyni. Nikt nie lubi natłoku turystów, a taka opinia niestety panuje o szlaku. I rzeczywiście jest w tym trochę prawdy. Odnosi się to jednak do krótkiego odcinka rzeki z Krutyni do Ukty. Właśnie tam kumuluje się ruch jednodniowych spływów. Na szczęście dotyczy to przede wszystkim weekendów. Dlatego najlepiej rozpocząć wędrówkę od początku szlaku, z ustronnych Sorkwit. Tam odnajdziemy prawdziwą turystyczną atmosferę, wypożyczymy rower lub kajak. Aby przebyć cały szlak i w pełni go poznać, potrzebnych będzie około 7 dni. Noclegi i wyżywienie można realizować w stanicach wodnych PTTK. Jeżeli chcemy nocować w domkach, lepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji. Wędrówkę można zorganizować indywidualnie lub skorzystać z gotowej oferty spływu lub rajdu rowerowego. Kiedy przyjechać? Stanice na Szlaku Krutyni funkcjonują od maja do października, poza ośrodkiem PTTK w Krutyni, który jest czynny cały rok. Większość turystów na swoją wędrówkę wybiera przełom lipca i sierpnia. Również można polecić wrzesień. Pogoda jest wtedy stabilna, a szlak praktycznie pusty. Pozostaje jeszcze dobór formy wędrówki: kajakiem, rowerem lub pieszo. To oczywiście zależy od Państwa preferencji, pamiętajmy że można skorzystać z oferty rowerowo – kajakowej. Na zachętę, przytoczę jeszcze słowa mazurskiego poety Karola Małłka „Kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur”. Do zobaczenia na szlaku.           

 

Więcej na: mazurypttk.pl