Organizator:

WIELKOPOLSKA: MIĘDZYCHÓD

Podziel się

 

 

Gmina Międzychód to malownicze krajobrazy, czyste jeziora i piękne kompleksy leśne borów sosnowych Puszczy Noteckiej. Międzychód jest miastem, które ma ciekawy układ urbanistyczny - położone jest na przesmyku między jeziorem i rzeką, a z międzychodzkiego Rynku, który jest jednym z bardziej malowniczych wielkopolskich rynków, można zajrzeć nad Wartę i jezioro jednocześnie. Całość uzupełniają charakterystyczne kamieniczki i wąskie uliczki, zwane gaskami, prowadzące do jeziora czy Warty. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją jest „Laufpompa” w centrum miasta - ujęte w ozdobną żeliwną pompę siarkowe źródło artezyjskie o charakterystycznym zapachu i właściwościach leczniczych.

Tereny gminy Międzychód od dawna są podziwiane ze względu na urzekające walory przyrodniczo – krajobrazowe. Składają się na to liczne jeziora (w promieniu kilku kilometrów od miasta jest ich aż 35!), tereny leśne Puszczy Noteckiej, mikroklimat doliny Kamionki i pofałdowany teren wzgórz morenowych.

Przez gminę przebiegają dwie międzynarodowe trasy rowerowe - R1 i R8, dwa szlaki wojewódzkie: czarny Szlak Stu Jezior i niebieski szlak nad Wartą oraz wiele tras lokalnych (więcej informacji: http://www.rowerowy.miedzychod.pl).

Niedaleko Międzychodu znajduje się Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Jest to założony w zabytkowych budynkach folwarcznych ośrodek, w którym można zobaczyć warsztaty pokazowe ginących zawodów - kowalski, bednarski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowisko pszczelarza, dawną szkołę czy skład kolonialny oraz poznać przyrodę parku krajobrazowego Doliny Kamionki. Dzieci i dorośli mogą tu próbować kucia gwoździ, przymierzają siuńdy, obrabiają drewno na starej kobyłce, poznają pracę szewca i samodzielnie mogą przyciąć skórzane rzemyki, przyglądają się procesowi ubijania masła, zaglądają do wnętrza ula, próbują maglowania i poznają duszę żelazka, dowiadują się co można było kupić w składzie kolonialnym i w czym paliło się kawę. Cennym zabytkiem w gminie jest gotycki kościół w Kamionnie z 1499 roku, przy którym stoi kamień milowy z dawnego traktu Poznań - Berlin. Ciekawostką jest także prom na Warcie łączący wsie Zatom Stary i Zatom Nowy a w północnej części gminy - w Puszczy Noteckiej wart jest uwagi kompleks szlaków pieszych i rowerowych „Śladami Radusza”.

 

 

 

Więcej informacji:

Wirtualny spacer po Gminie: http://zwiedzajkraj.pl/gminamiedzychod

www.miedzychod.pl

Facebook