Organizator:

WIELKOPOLSKA: POZNAŃ

Podziel się

Poznań zaskakuje różnorodnością propozycji. To miasto, gdzie nowoczesność styka się z tradycją i historią, tworząc jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną mozaikę.

Poznań jest jednym z najstarszych polskich miast, to tu powstała pierwsza polska katedra w 968 r. Do dziś dominuje ona nad Ostrowem Tumskim, urokliwą wyspą w centrum miasta położoną pomiędzy dwiema rzekami: Wartą i Cybiną. Początki Poznania poznamy w Bramie Poznania - Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, dzięki prezentacjom multimedialnym, projekcjom filmowym, urządzeniom interaktywnym, makietom i wizualizacjom. Drugim historycznym obszarem jest Stary Rynek z pięknym, renesansowym ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami. To serce Poznania, główny punkt spotkań zarówno jego mieszkańców, jak i turystów. W południe warto zobaczyć blaszane koziołki trykające się na wieży ratusza. Urokliwe uliczki, wiele muzeów, restauracje, kawiarenki i spacerujący ludzie tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Podczas spaceru ulicą Św. Marcin, jedną z głównych ulic Poznania, na pewno nie można przegapić potężnego neoromańskiego Zamku Cesarskiego, centralnego punktu Dzielnicy Zamkowej. Dominując nad otoczeniem sprawia niesamowite wrażenie. To ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie.

Ci, którzy szukają innych wrażeń niż zwiedzanie, powinni wybrać się nad Jezioro Maltańskie (tylko 2 km od Starego Rynku), gdyż jego okolice to jedno z najbardziej popularnych miejsc spędzania wolnego czasu. Można tutaj nie tylko biegać, jeździć na rowerze czy na rolkach, ale też przez cały rok jeździć na nartach, szaleć w aquaparku czy rozkoszować się relaksem w spa.

Wielbiciele regionalnych przysmaków, koniecznie muszą odwiedzić Rogalowe Muzeum Poznania. To tam można poznać tajniki największego skarbu kulinarnego Poznania – rogala świętomarcińskiego. Widzów czeka opowiedziana na żywo historia rogali świętomarcińskich, a także ich wspólny wypiek, połączony z lekcją poznańskiej gwary. To wszystko we wnętrzach zabytkowej kamienicy z widokiem na koziołki.

Odwiedzając Wielkopolskę, warto przekroczyć granicę Poznania. Blisko miasta czekają wspaniałe arystokratyczne rezydencje. Rogalin to wspaniały pałac z imponującą galerią obrazów i park ze słynnymi okazałymi dębami. W kórnickim zamku mieszka Biała Dama – najsłynniejszy polski duch. Tuż obok na spacerowiczów czeka arboretum pełne roślin najrozmaitszych kolorów i kształtów i sympatyczna promenada nad jeziorem.

Pół godziny drogi od centrum Poznania rozciągają się malownicze lasy i jeziora Wielkopolskiego Parku Narodowego, które najlepiej podziwiać z wież widokowych w Mosinie i Szreniawie albo z pokładu drezyn kursujących po nieczynnej linii. Puszcza Zielonka po drugiej stronie miasta to raj dla rowerzystów. Miłośnicy kajakarstwa wybierają leniwą Wartę albo dziką Wełnę, a na amatorów spacerów z kijkami czekają trasy w Puszczy Noteckiej i Parku Krajobrazowym Promno.

Swoje miejsca znajdą też miłośnicy szlaków tematycznych. Wybór jest spory: od Szlaku Kościołów Drewnianych Puszczy Zielonki przez Swarzędzki Szlak Meblowy, Szlak Legend Puszczy Zielonki i Luboński Szlak Architektury Przemysłowej po Obornicki Szlak Tajemnic.

Dzieciaki lubią zaglądać do DELI Parku, by wędrować ścieżką w koronach drzew albo obejrzeć prehistoryczne zwierzęta i gigantyczne owady. Makieta Borówiec to malutkie pociągi kursujące po przygotowanej z pietyzmem makiecie miasta, a miniaturki najciekawszych budowli z regionu znalazły swoje miejsce w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego. Tuż obok skansenu wznoszą się wały Grodu Pobiedziska, prawdziwej enklawy średniowiecza. Kto od rycerzy woli odkrywców, niech rusza do Puszczykowa, by w Muzeum Arkadego Fiedlera wejść na pokład żaglowca Krzysztofa Kolumba i oglądać indiańskie rzeźby. Latem nie wolno przegapić widowiska Orzeł i Krzyż – największego nocnego spektaklu historycznego w Polsce.