Organizator:

WIELKOPOLSKA: REGION KONIŃSKI

Podziel się

Kajakiem, żaglówką, rowerem, pieszo, a może konno? W regionie konińskim nie zabraknie inspiracji, by zaplanować aktywny wypoczynek! Dysponuje on interesującą gamą walorów turystycznych, przyrodniczych i historycznych, które stanowią jego wizytówkę i jednocześnie prawdziwy skarb. Będący w centrum Polski region, przedzielony doliną Warty oraz  pięknymi jeziorami, rezerwatami, parkami oraz nieskażonymi lasami, gdzie występuje bogactwo rzadkich gatunków fauny i flory, stanowi zarówno wygodną bazę turystyczną, jak i atrakcyjne miejsce dla dłuższego wypoczynku.

Na wodniaków czeka naturalny ciąg jezior polodowcowych, które wprost zachęcają do uprawiania sportów motorowodnych oraz do kajakowych i żeglarskich wycieczek. Wypożyczalnie sprzętu wodnego chętnie wesprą sprzętem fanatyków wodnych w przemierzaniu odcinków Wielkiej Pętli Wielkopolski - drogi wodnej o długości blisko 690 km.

Tutejsze wody są również bogate w różne gatunki słodkowodnych ryb. Szczególnie korzystne warunki do wędkowania występują na jeziorach: Mikorzyńsko-Wąsowskim, Ślesińskim i Licheńskim.

Moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń także czeka turystów na szlakach pieszych i rowerowych. Pośród lasów, jezior i polan krzyżują się najatrakcyjniejsze trasy turystyczne. W sumie do pokonania przez rowerzystów i pieszych jest ponad 600 km tras.

Podkuta Szóstka to szlak konny o długości 118 km, który poprowadzi miłośników jazdy konnej przez lasy, łąki i stadniny w sześciu gminach regionu konińskiego.

Miłośnicy kulinarnych wrażeń znajdą unikat w skali kraju w postaci kuchni ochweśnickiej, której skosztują tylko w okolicach Ślesina i Skulska. Po drodze mogą także zwiedzić  Licheń Stary - wieś położoną 10 km na północ od granic Konina, do którego co roku do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przybywają setki tysięcy pielgrzymów.

 

ATRAKCJE DLA DZIECI

 • Park Makiet „Mikroskala”
 • Park linowy „Leśny Raj”
 • Rejsy wycieczkowe
 • Skansen Archeologiczny w Mrówkach
 • Park im. Fryderyka Chopina z mini-zoo

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

 • Koniński Słup Drogowy – najstarszy znak drogowy w Europie poza granicami dawnego imperium rzymskiego. Kamienny słup ustawiony został z polecenia wojewody Piotra Włostowica w 1151 r., w połowie drogi pomiędzy Kaliszem a Kruszwicą.

 

 • Muzeum Okręgowe w Koninie – tutaj można zobaczyć ogromną makietę słonia leśnego w skali 1:1 wysokiego jak jednopiętrowy dom oraz jego szczątki, które zostały znalezione przez górników. XV‑wieczny zamek gotycki kryje w sobie stałe wystawy np. jedną z najbogatszych kolekcji biżuterii w Polsce. Na terenie muzeum znajduje się skansen maszyn górniczych, skansen etnograficzny oraz klasycystyczny spichlerz.
  CIEKAWOSTKA
  Pracownicy Muzeum Okręgowego w Gosławicach twierdzą, iż do dziś na ich zamku rezyduje duch domniemanego właściciela Gosławic - Konstantego Lubrańskiego.

 

 • Kościół pw. św. Bartłomieja w Koninie – gotycka świątynia pw. św. Bartłomieja Apostoła została wzniesiona etapami w XIV i XV w.
 • Przystań wodna w Ślesinie – nowoczesna marina połączona ścieżką rowerową z bulwarem oraz parkiem nad brzegiem Jeziora Ślesińskiego. Znajdziemy tu też chatę grillową, piaszczystą plażę, skatepark, plac zabaw i park linowy. Jest tu również Bramą Napoleona (Łuk Triumfalny wzniesiony przez mieszkańców Ślesina w 1812 r.).

 

 • Klasztor oo. kamedułów w Bieniszewie – jeden z dwóch funkcjonujących do dziś w Polsce. Ze względu na restrykcyjną regułę zakonną na teren klasztoru wchodzić mogą jedynie mężczyźni (kobiety mogą odwiedzić klasztor w określonych dniach i godzinach).

 

 • Wieże widokowe w Krzymowie – wieża w Paprotni (22 m wysokości, tuż przy niej znajduje się Centrum Sportów Ekstremalnych) oraz Złota Góra gdzie umiejscowiona jest druga wieża (30 m wysokości).

 

REKOMENDACJE NOCLEGÓW