>> DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY NA 35. EDYCJĘ TARGÓW TOUR SALON 4-6 PAŹDZIERNIKA 2024 <<  

Organizator:

Gmina Santok – turystyczna, zielona kraina ze średniowieczną historią w tle

Podziel się

To znakomite miejsce do aktywnego odpoczynku, gdzie każdy miłośnik natury znajdzie dobrze oznakowane szlaki piesze, rowerowe, czy wodne. Gmina Santok łączy w sobie historię od wczesnego średniowiecza po II wojnę światową. To gród o którym w X wieku pisał słynny kronikarz Gall Anonim nazywając „ Santok strażnicą i kluczem Królestwa”.

Korzenie Santoka sięgają VIII wieku, czyli czasów powstania najstarszego grodu. Leżący w widłach Warty oraz Noteci warowny gród stanowił bardzo ważną rolę w tworzącym się państwie Mieszka I i Bolesława Chrobrego, nie tylko ze względów obronnych, ale również transportowych, czy handlowych.
Odwiedzając Santok warto zaplanować wizytę w Muzeum Grodu Santok wraz ze Średniowiecznym Grodziskiem. Oba miejsca stanowią swojego rodzaju kompleks historyczny zawierający nie tylko informacje, ale również szereg ciekawostek, a także atrakcji takich jak wystawy oraz prezentacje multimedialne. Na terenie Średniowiecznego Grodziska dostępna jest również 2 km ścieżka edukacyjna. Grodzisko można zwiedzać samodzielnie przeprawiając się (w sezonie) bezpłatnym gminnym promem, lub z muzealnym przewodnikiem.

Santok posiada również Marinę Santok, która wyposażona jest w nowoczesną infrastrukturę wraz z węzłem sanitarnym zapewniającą kompleksowe usługi dla turysty. Na terenie mariny znajdują się domki noclegowe oraz pole namiotowe stanowiące świetne miejsce na wypoczynek w trakcie turystycznej wyprawy. Marina posiada również wypożyczalnię sprzętu wodnego (kajaki, łodzie wioślarskie oraz motorówkę), a także rowerów turystycznych. Na terenie obiektu mieszczą się wiaty i stoły biwakowe idealnie nadające się do przygotowania spotkania w większym gronie znajomych. Jest też pole z minigolfem.
Na terenie Gminy Santok znajduje się niespełna 11 kilometrowy szlak bunkrów, na którym zlokalizowanych jest aż 16 schronów z 1937 roku oraz 1 schron i umocnienia ziemne z 1944 roku. Są też mosty i przepompownie. Całość jest częścią potężnej niemieckiej liii umocnień Wał Pomorski – Linia Noteci / Die Pommernstellung – Netzestellung.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Santoku jest wieża widokowa z 1935 roku wybudowana na miejscu krzyżackiego zamku z XV wieku. Początkowo pełniła one funkcje muzealne. Dziś znajduje się w rękach prywatnych – artysty rzeźbiarza Jerzego Gąsiorka. Przy wieży powstaje ścieżka spacerowa i platforma widokowa.


Przyroda


Gmina Santok to jeden z najciekawszych turystycznie obszarów województwa lubuskiego. okolic województwa lubuskiego. Znajdują się tu:
1. Obszar chronionego krajobrazu Dolina Warty i Dolnej Noteci – w skład obszaru wchodzi rezerwat przyrody Santockie Zakole, rezerwat o powierzchni ok ha utworzony w 1998 r.
2. Użytek ekologiczny „Torfowisko Dolne” obejmujący powierzchnię 3,62 ha – 35 gatunków rzadkich, ginących roślin naczyniowych, mszaków, porostów, 14 gatunków torfowca oraz 37 gatunków zwierząt chronionych.
3. Użytek ekologiczny „Gralewo” obejmujący w Nadleśnictwie Kłodawa powierzchnię 1,94 ha, mający na celu ochronę ekosystemów mających znaczenie da zachowania różnorodnych typów siedlisk.
4. Użytek ekologiczny „Kłociowisko” obejmujący powierzchnię 9,75 ha, ochraniające ekosystemy mające znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk.
5. Buki Zdroiskie – rezerwat o powierzchni 46,3 ha
6. Puszcza Notecka – największy las w Polsce.
Historia
Gmina Santok od kilkunastu lat jest organizatorem Dni Grodu Santok. To cykliczne, największe wydarzenie w województwie lubuskim upamiętniające zwycięską bitwę Księcia Polan Mieszka I z grafem Wichmannem. Rozegrała się ona w okolicach Santoka w 967 roku. Bitwa ta była ostatni epizodem walk Mieszka I z plemionami pomorskimi, której stawką było panowanie nad obszarem na wschód od Odry. W ramach Dni Grodu Santok odbywają się koncerty zespołów muzyki dawnej, warsztaty oraz jarmark rzemiosł dawnych.
W wydarzeniu biorą udział rekonstruktorzy z Polski i zza granicy.

Szlaki turystyczne

Przez Gminę Santok przebiegają szlaki piesze, rowerowe, wodne oraz konne o łącznej długości 640,5 km.

Sport

Biegi/Nordic Walking
Sztandarową imprezą o charakterze sportowym organizowaną przez Gminę Santok jest organizowana od 2014 r. Janczewska Dziesiątka - bieg uliczny na dystansie 10 km oraz marsz NW (Nordic Walking) na dystansie 5 km. Limit uczestników - 500 osób.

Żużel

Na terenie gminy w 1998 r. (w Wawrowie) oddano do użytku tor do miniżużla. W maju 2022 r. stadionowi miniżużlowemu nadano imię Bogusława Nowaka i Janusza Woźnego. Minitor
w Wawrowie jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce i pierwszym obiektem miniżużlowym z homologacją.
Licencję miniżużlową, a w dalszej kolejności licencję "Ż" na wawrowskim minitorze uzyskał m.in. obecnie trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata na Żużlu - Bartosz Zmarzlik.