❗ Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję TOUR SALON 27-29 października 2023❗  

Organizator:

Jak podróżować teraz Kolejami Wielkopolskimi?

Podziel się

Poznaj zasady bezpiecznej podróży.

 

Funkcjonowanie Kolei Wielkopolskich i działania prewencyjne

W związku ze stopniowym znoszeniem ograniczeń w przemieszczaniu się od 1 czerwca w środkach komunikacji zbiorowej wszystkie miejsca siedzące mogą być zajęte. Zmiany wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. dotyczą także wszystkich pociągów Kolei Wielkopolskich.

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, toteż Pracownicy KW, w tym przede wszystkim zespoły drużyn konduktorskich oraz kas biletowych, otrzymały wytyczne dotyczące postępowania w przypadku zaobserwowania, bądź zgłoszenia się osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

 

Ograniczenia w rozkładzie jazdy pociągów

Ze względu na wprowadzenie stanu epidemii od 23 marca 2020 r. wprowadzone zostały ograniczenia w kursowaniu pociągów. Na każdej linii, na której połączenia obsługują KW utrzymano minimalną liczbę połączeń umożliwiająca dojazd do/z pracy. Aktualny wykaz zawieszonych pociągów:

https://koleje-wielkopolskie.com.pl/2020/04/ograniczenie-kursowania-pociagow-w-zwiazku-z-zagrozeniem-koronawirusem-sars-cov-2-zostaje-przedluzone-do-29-sierpnia-2020-roku/

Aktualne rozkłady jazdy ze zmianami dostępne są w zakładce Liniowe rozkłady jazdy   

Ograniczenia w ruchu pociągów ulegną zmianie z dniem 14.06 – część połączeń zostanie przywróconych.

 

Obsługa Podróżnych

Sytuacja epidemiologiczna wymusiła wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu kas biletowych.

Aktualne godziny otwarcia kas - TUTAJ. Do odwołania nieczynny jest Dworzec Letni w Poznaniu.

Zachęcamy do korzystania z mobilnych kanałów sprzedaży – to sposób wygodny i bezpieczny: przez stronę internetową www.biletwielkopolski.pl lub poprzez telefon, korzystając z aplikacji Bilkom, SkyCashmPay lub KOLEO. Tak zakupionego biletu nie trzeba drukować, wystarczy podczas kontroli pokazać  kod wygenerowany podczas zakupu.

W przypadku podróżnych, którzy nabyli bilety jednorazowe i okresowe za pośrednictwem mobilnych kanałów sprzedaży zwroty należności będą dokonywane wyłącznie na drodze reklamacji: https://koleje-wielkopolskie.com.pl/skargi-i-reklamacje/ wraz z dołączonym oryginałem  biletu.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego honorujemy ważność legitymacji studenckich i doktoranckich przedłużonych do 60 dni po ogłoszeniu  zakończenia stanu pandemii.

Od 12 marca do odwołania Biuro Rzeczy Znalezionych Kolei Wielkopolskich zlokalizowane przy ul. Składowej 5F w Poznaniu będzie nieczynne.

 

Bezpieczeństwo w pociągach

Od 10 marca stosujemy automatyczne otwieranie drzwi. Podczas wsiadania i wysiadania na stacjach nie ma konieczności naciskania przycisku otwierającego drzwi; zostaną one otwarte zdalnie przez maszynistę. Prosimy o zachowanie ostrożności podczas podróży pociągiem i nieopieranie się o drzwi oraz zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy współpasażerami. Na pokładzie pociągu nadal obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust. Dla zwiększenia komfortu podróżowania przy wszystkich drzwiach zainstalowane zostały dozowniki z płynem dezynfekującym.

 

Czyszczenie pojazdów

Nasze pojazdy są gruntownie i systematycznie czyszczone. Pojazdy elektryczne czyszczone są przez naszych pracowników ,ok. 25 osób, w Punkcie Utrzymania Taboru w Zbąszynku oraz pracowników firmy zewnętrznej na stacjach zwrotnych. Pojazdy spalinowe czyszczone są  przez  pracowników firmy  zewnętrznej w Poznaniu i Lesznie, gdzie  znajdują się PUT oraz na stacjach zwrotnych.                      Ze względu na skutki koronawirusa SARS-Cov-2, dla  ich  ograniczenia prowadzona  jest dodatkowa dezynfekcja wszystkich pojazdów na koniec każdej doby.

Do dezynfekcji stosujemy ciśnieniowe myjki parowe oraz specjalistyczne detergenty wirusobójcze.

Bieżące utrzymanie w czystości pojazdów kolejowych realizowane jest przez: czyszczenie podstawowe zewnętrzne i wewnętrzne (wykonywane raz na 2-4 doby, zgodnie z harmonogramem czyszczeń) oraz czyszczenie pobieżne i pobieżne rozszerzone (wykonywane w przerwach między kursami pociągów lub na stacjach pośrednich. Ponadto podstawowym  rodzajem  utrzymania  w  czystości  pojazdów  kolejowych  jest czyszczenie  okresowe  zewnętrzne i wewnętrzne  każdego  pojazdu, wykonywane dla każdego pojazdu, co najmniej raz w miesiącu.

 

Pogorszenie samopoczucia  w pociągu?

Prosimy zgłaszać do pracowników naszych drużyn pokładowych wszystkie sytuacje, w której następuje pogorszenie samopoczucia i jest potrzebna pomoc; osobiście, ale również używając  specjalnych przycisków bezpieczeństwa, znajdujących  się przy drzwiach pociągu. Wówczas przyjazd pogotowia ratunkowego jest  realizowany bezpośrednio do chorej osoby w pociągu.