❗ Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję TOUR SALON 27-29 października 2023❗  

Organizator:

Koszalin – wizytówka Pomorza środkowego

Podziel się

Koszalin to miasto z wielkim potencjałem, gdzie nowoczesność harmonijnie łączy się z bogatą historią oraz ciekawą ofertą kulturalną i sportową. Wyjątkowe położenie Koszalina w strefie nadmorskiej, malownicze rozległe tereny zielone oraz różnorodność walorów turystycznych, zapewniają doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Z uwagi na swój potencjał i dynamiczny rozwój, miasto zapewnia zarówno mieszkańcom jak i turystom, różnorodne atrakcje o każdej porze roku.

 

 

Koszalin położony jest z jednej strony pomiędzy Morzem Bałtyckim i jeziorami Jamno i Lubiatowo, a z drugiej, przy górującej nad miastem Górze Chełmskiej. To miejsce kultu religijnego – na jej szczycie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, przy którym powstaje nowoczesne Centrum Pielgrzymkowo – Turystyczne. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się widok na urzekającą panoramę miasta, wszechobecną zieleń oraz błękit Bałtyku. Wytyczono tu liczne szlaki piesze i rowerowe, a chwile odpoczynku zapewnią polany rekreacyjne z placami zabaw oraz plenerowymi siłowniami, u podnóża znajdziemy Park Linowy.


Magnesem przyciągającym turystów są również walory przyrodnicze. Tereny zielone zajmują aż 38% powierzchni miasta, co zapewnia doskonałe warunki do rekreacji i wypoczynku. Pośród licznych parków i skwerów na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy Park Książąt Pomorskich, z pomnikami przyrody, romantycznymi alejkami i fontannami.


Przeszłość Koszalina najłatwiej poznać, podążając Staromiejską Trasą Turystyczną, na której znajdują się najcenniejsze zabytki i obiekty architektoniczne opisujące dzieje miasta. Na uwagę zasługują zwłaszcza: XIV wieczna gotycka Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Kościół pw. MB Różańcowej, średniowieczne mury obronne, Domek Kata czy Kaplica Św. Gertrudy. Szczególną atrakcję stanowi oddana w 2019 roku zrekonstruowana XIX wieczna Zagroda Jamneńska, w której przeniesiemy się w czasie aby podziwiać unikatową kulturę jamneńską.


Na turystów lubiących aktywnie spędzać czas, czeka teren wokół zbiornika retencyjnego zwany Wodną Doliną. Znajdziemy tu boisko do siatkówki plażowej, strefę z urządzeniami do ćwiczeń streetworkout, pole do mini golfa, a dla dzieci duży plac zabaw. Ekstremalnych wrażeń dostarczy Wake Park z dwusłupowym wyciągiem umożliwiającym pływanie i wykonywanie ewolucji na nartach wodnych.
Do dyspozycji zarówno mieszkańców jak i urlopowiczów, jest również jeden z najnowocześniejszych aquaparków na Pomorzu – Park Wodny Koszalin. Moc atrakcji zapewni strefa rekreacji z sześcioma basenami, rwąca rzeka, jacuzzi i oczywiście zjeżdżalnie. Chwile relaksu i odprężenia znajdziemy w strefach saun i spa, łaźniach parowych czy grocie solnej.


Koszalin słynie jako miasto festiwali. Odbywają się tutaj wydarzenia cieszące się prestiżem nie tylko w kraju ale i zagranicą m.in. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, Hanza Jazz Festiwal czy też Międzynarodowy Festiwal Organowy. Świeżo odrestaurowany Amfiteatr, z dachem o unikalnym kształcie, mieszczący nawet 4,5 tys. widzów, pozwala w komfortowych warunkach cieszyć się koncertowymi wrażeniami lub na Koszalińskim Kabaretonie, który na stałe wpisał się w kalendarz letnich imprez.


Koszalin dba o miłośników jazdy na rowerze. W mieście znajduje się ponad 90 km dróg i ścieżek rowerowych tworzących doskonale połączoną sieć. Do dyspozycji mieszkańców miasta oraz turystów dostępny jest Koszaliński Rower Miejski ze 170 rowerami na 20 stacjach. W sezonie letnim niezapomnianych wrażeń dostarczy przejazd zabytkową Koszalińską Koleją Wąskotorową oraz przeprawa przez Jezioro Jamno nowoczesnym katamaranem „Julek”, z pokładu którego można podziwiać piękne widoki oraz szybko i komfortowo dotrzeć nad morze.


Czym jeszcze zachwyci Cię Koszalin? Dowiedz się na targach Tour Salon 27-29 października 2023!