❗ Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję TOUR SALON 27-29 października 2023❗  

Organizator:

Podróż w czasie na TOUR SALON 2021

Podziel się

Co wspólnego ma zespół Queen z poznańską „Iglicą”? Kiedy po raz pierwszy na MTP pojawili się Chińczycy i co takiego zrobili? Zapraszamy na spotkanie „Śladami targowej architektury”.

Co wspólnego ma zespół Queen z poznańską „Iglicą”? Kiedy po raz pierwszy na MTP pojawili się Chińczycy i co takiego zrobili? Z jakim słynnym miastem europejskim kojarzony był plac Marka? Dlaczego na 35-metrowej wieży postawiono „X”? Po co na targi wjeżdżał pociąg? Czy można postawić pałac w 6 miesięcy? Ile osób mieściło najbardziej ekskluzywne miejsce w Poznaniu?

Te i inne fascynujące historie będzie można usłyszeć podczas spacerów targowych w niedzielę 26.09.2021 roku o godzinie 10.30 na scenie w pawilonie 6, w trakcie targów Tour Salon i Caravan Salon Poland.

„Śladami targowej architektury” – bo tak się nazywa wydarzenie, do którego można dołączyć na Facebooku,  poprowadzą niezwykli eksperci tacy jak Joanna Bielawska-Pałczyńska Miejska Konserwator Zabytków. Paweł Cieliczko polski historyk i literaturoznawca, publicysta, autor i współtwórca wielu książek, Prezes Grupy MTP Tomasz Kobierski, który od początku swojej kariery zawodowej jest związany z Grupą MTP.

Przewodnikiem tej niezwykłej podróży w czasie będzie krytyk architektury Jakub Głaz, który twierdzi, że  „Poznań ma wiele warstw, które warto odkrywać”.

Grupa MTP w tym roku obchodzi swoje 100-lecie, w związku z tym zaprasza zarówno wszystkich entuzjastów architektury miasta, miłośników historii, jak i tych zaciekawionych, mieszkańców, turystów, wystawców i zwiedzających targi.

Współczesne targi stopniowo wtapiają się w tkankę miejską, tworząc coraz większą liczbę otwartych, zielonych przestrzeni dla poznaniaków i gości targów, konferencji, imprez plenerowych i koncertów.

Uczestnik spotkania otrzyma mapę, a trasa zwiedzania w spójny, logiczny i atrakcyjny sposób przeprowadzi osoby zainteresowane historią Targów po najważniejszych obiektach powstałych w ciągu 100 lat ich trwania. Zwiedzający zapozna się z faktami historycznymi, pozna wiele ciekawostek związanych z architekturą ikonicznych dla Poznania pawilonów, takich jak: Iglica (dawniej Wieża Górnośląska), paw. 3 A (Westybul, Hala Reprezentacyjna), paw. 2 (Hala Przemysłu Ciężkiego), paw. 12 (Pałac Targowy).