>> DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY NA 35. EDYCJĘ TARGÓW TOUR SALON 4-6 PAŹDZIERNIKA 2024 <<  

Organizator:

Podróże małe i duże na TOUR SALON

Podziel się

Za nami 31. edycja targów TOUR SALON w Poznaniu – wydarzenia będącego inspiracją dla tych, którzy podróżują, którzy chcą zacząć podróżować i tych którzy szukają ciekawych destynacji.

Targi TOUR SALON rozpoczęły się w piątek, 14 lutego, i trwały do niedzieli. W ramach ekspozycji zaprezentowało się łącznie blisko 100 regionów, miast, powiatów, biur podróży, obiektów turystycznych i parków rozrywki. Zwiedzający mogli poznać walory turystyczne m.in. Wielkopolski i miasta Poznania, województwa lubuskiego, Mazowsza, powiatów i organizacji działających na Kaszubach, a także miejsc, które w 2019 roku zostały wyróżnione tytułem „Polskiej Marki Turystycznej”: Torunia, Lublina, Śląska Cieszyńskiego, Beskidów czy Krainy Lessowych Wąwozów. Do podróży inspirowały także zagraniczne regiony i miasta, w tym kraj ustecki, Hesja, Republika Dominikany, Brno, Charków, Kutaisi, a także zlokalizowane na terenie Włoch hotele i campingi, gruzińskie biura podróży czy portugalscy touroperatorzy.

Nie zabrakło także atrakcyjnych propozycji spędzania wolnego czasu przygotowanych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rodzin z dziećmi. Do podróży i odkrywania smaku przygody zapraszały m.in. Energylandia, Park Makiet Mikroskala, najmłodsze ZOO w Polsce z Lubina i ogród zoologiczny z Poznania, a także uczestnicy projektu „Odpoczywaj na wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak „Zagroda na Zadupiu” z Sycyna, która zapachem świeżo pieczonego chleba zachęcała do udziału w warsztatach piekarskich i promowała wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, gdzie można w pełni doświadczyć kontaktu z naturą.

Pierwszy dzień targów TOUR SALON upłynął m.in. pod znakiem spotkań branżowych. Od godzinnych porannych odbywało się szkolenie członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna spotkała się natomiast z organizatorami turystyki i gestorami bazy noclegowej, aby porozmawiać na temat obowiązków w świetle nowych przepisów prawnych. Przedstawiciele miast, powiatów, organizacji turystycznych licznie wzięli udział także w szkoleniach odbywających się pod patronatem miesięcznika „Marketing w Urzędzie” na temat promocji z wykorzystaniem potencjału Instagrama oraz w warsztatach fotograficznych.

Gośćmi pierwszego dnia TOUR SALON byli także uczniowie ze szkół w Wielkopolsce, którzy uczestniczyli w przygotowanych w ramach projektu „Najlepsza Lekcja Ever” zajęciach o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, historycznej, a także w warsztatach projektowania i druku 3D. Z oferty edukacyjnej przygotowanej przez partnerów targów takich jak: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, PPNT Laboratorium Wyobraźni, Park Makiet Mikroskala, poznańskie ZOO czy Akademia Piłkarska Reissa, skorzystało w tym roku ponad pół tysiąca uczniów z województwa wielkopolskiego.

W piątek miało też miejsce uroczyste otwarcie targów z udziałem Pana Przemysława Trawy, Prezesa Grupy MTP oraz znakomitych gości w tym m.in. Pana Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Pana Mariusza Wiśniewskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania, a także Pana Roberta Andrzejczyka – Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Podczas inauguracji wręczono również nagrody w ramach konkursu „Róża Regionów”, którego organizatorem jest redakcja Wiadomości Turystycznych (lista laureatów >>).

Ważnym wydarzeniem w programie TOUR SALON była także konferencja linii lotniczych Ryanair oraz Portu Lotniczego Poznań – Ławica z udziałem Michała Kaczmarzyka, Prezesa Buzz – niezależnej linii lotniczej w ramach Ryanair oraz Grzegorza Bykowskiego, Wiceprezesa Zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Podczas spotkania ogłoszony został największy w historii rozkład lotów z Poznania na lato 2020, obejmujący 7 nowych tras do Budapesztu, Charkowa, Lwowa, Odessy, Pafos, Paryża i Podgoricy. Zgodnie z prognozami ruch lotniczy w Poznaniu  wzrośnie o 10%, a Ryanair obsłuży 1,1 mln pasażerów korzystających z usług lotniska Ławica.

Sobota i niedziela na tragach TOUR SALON upłynęła przede wszystkim pod znakiem spotkań z podróżnikami. Na scenie pojawili się m.in. Marcin Glądała i Paweł Wach z Klubu Podróżników Soliści, Dorota Chojnowska podróżująca na bambusowym rowerze, Magdalena Gorlas - uczestniczka Mongol Rally 2019, Kasia i Łukasz Będzińscy – zaprzyjaźnieni z targami autorzy bloga „Gdzie słońce dla nas wschodzi”. Dzięki nim goście TOUR SALON mogli odbyć podróż niemal przez wszystkie kontynenty i poznać historię, tradycje oraz piękne krajobrazy takich miejsc jak Stany Zjednoczone, Islandia, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina czy Kazachstan. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także występ gościa specjalnego TOUR SALON – Adama Borowicza, który odkrył przed widzami kulinarne uroki takich miejsc jak Gruzja czy Szkocja. Ogromna dawka humoru, która towarzyszyła tym smakowitym opowieściom niewątpliwie na długo zostanie w pamięci zgromadzonego przed sceną audytorium.

W programie festiwalu podróżników TOUR SALON nie zabrakło polskich akcentów. Katarzyna Węgrzyn, autorka bloga „Gdzie w Polsce na weekend” zachęcała, by odkrywać uroki naszego kraju. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały nietypowe noclegi jak np. te na zboczach gór w Pieninach, trasy podziemne, zamki oraz ciekawe muzea jak chociażby Muzeum Polskiej Wódki czy Muzeum Medycyny Sądowej. Na scenie targów pojawili się również serwisu Camprest, którzy odkryli przed zgromadzonymi licznie słuchaczami uroki podróżowania kamperem i udzieli ważnych wskazówek jak należy przygotować się do takiej wyprawy.

Targi TOUR SALON zakończył się w niedzielę 16 lutego, ale dla gości biorących udział w tym wydarzeniu to dopiero początek przygody, wstęp do odkrywania Polski i świata. „Frekwencja na targach, która w tym roku wyniosła 9,5 tys. osób pokazuje, że wciąż szukamy ciekawych propozycji spędzania wolnego czasu, atrakcyjnych miejsc, do których warto się udać, a Internet nie zaspokaja w pełni tych potrzeb. Zapewne wynika to z tego, że podróżnik z definicji jest osobą ciekawą, żądną informacji, a te najłatwiej pozyskać w bezpośrednim kontakcie z przedstawicielami atrakcji turystycznych czy podróżnikami, którzy z ogromną pasją relacjonowali swoje podróże na scenie targów.” – komentuje Alina Furmaniuk, dyrektor projektu TOUR SALON.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

<< GALERIA FOTO >>