>> DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY NA 35. EDYCJĘ TARGÓW TOUR SALON 4-6 PAŹDZIERNIKA 2024 <<  

Organizator:

Podsumowanie targów Tour Salon 2023 - święto turystyki w sercu Poznania

Podziel się

W dniach 27-29 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon. Przez trzy dni Poznań stał się centrum podróżniczych pasji, a hale targowe wypełnił gwar tysięcy osób szukających podróżniczych inspiracji, a także spragnionych niepowtarzalnej atmosfery święta turystyki.

Synergia podróżniczych pasji

Targom turystycznym towarzyszyły  targi kamperów i przyczep kempingowych Caravans Salon oraz targi jachtów, łodzi i sportów wodnych Yacht Salon. Na stoiskach wystawców pojawiły się ekskluzywne kampery, przyczepy kempingowe, zabudowy, akcesoria biwakowe i usługi związane z wypożyczeniem takich pojazdów czy planowaniem podróży. Miłośnicy sportów wodnych i żeglowania mieli okazję osobiście zobaczyć ekskluzywne jednostki łodzi i jachtów czołowych producentów i dystrybutorów. Największym zainteresowaniem cieszyła się strefa z ogromnym basenem, gdzie można było popływać na deskach SUP i Skimboard.

Częścią programu był tradycyjnie Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń oraz Rodzinny Festiwal Podróżniczy Tup Tup.

Podczas trzech dni targi odwiedziła rekordowa ilość 33 274 uczestników. Miłośnicy turystyki, caravaningu i sportów wodnych mieli do dyspozycji aż 10 pawilonów wystawienniczych wypełnionych ciekawą ekspozycją, interaktywnymi przestrzeniami oraz wydarzeniami towarzyszącymi.

Zagraniczni goście i wyróżnienia

Podczas uroczystego otwarcia targów zostały wręczone prestiżowe nagrody Acanthus Aureus, które otrzymali: Port Lotniczy Poznań-Ławica, Polska Organizacja Turystyczna, Mazowiecka Organizacja Turystyczna oraz Narodowa Organizacja Turystyczna z Madagaskaru. Przyznawane przez Grupę MTP wyróżnienie ma na celu uhonorowanie najlepszych rozwiązań architektonicznych i graficznych, które sprzyjają bezpośredniej komunikacji z klientem, podkreślając jednocześnie pozytywny wizerunek firmy prezentującej swoją ofertę. Podczas pierwszego dnia targów zostały również wręczone nagrody w konkursie „Róża Regionów”, które przyznaje kapituła powołana przez organizatora - czasopismo Wiadomości Turystyczne. Nagrodzone zostały najlepsze projekty promujące miasta, regiony i lokalne produkty turystyczne. Na zakończenie części oficjalnej odbył się briefing prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica, który ogłosił rozpoczęcie współpracy z liniami Flydubai i uruchomienie regularnych lotów z Poznania do Dubaju. Wśród nowych destynacji pojawiła się również Lizbona.

Krajem partnerskim tegorocznej edycji targów był Madagaskar, który zaprosił gości w niezapomnianą podróż do niezwykłego świata historii i kultury „czerwonej wyspy”. Występy artystyczne, degustacje potraw oraz prezentacje bogactwa egzotycznej przyrody przyciągnęły tłumy zwiedzających. Na targach Tour Salon obecni byli również przedstawicieli z Finlandii, Niemiec, Czech, Chorwacji i Włoch.

Polska - odkrywaj (nie)znane

Targi Tour Salon od ponad trzech dekad skupiają przedstawicieli świata turystyki, w szczególności narodowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, touroperatorów, przedstawicieli bazy noclegowej oraz firmy świadczące usługi w turystyce. W tym roku blisko 150 wystawców zaprezentowało swoją ofertę turystyczną, która charakteryzowała się nietuzinkową oprawą i szeregiem atrakcji dla odwiedzających gości. Wśród polskich regionów promowały między innymi: Mazowsze, Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie, Lubelskie, Łódzkie, Podlasie i Wielkopolska. Do mobilnego planetarium zapraszał sam Mikołaj Kopernik, na miłośników starożytności czekały ciekawe warsztaty rękodzielnicze, były liczne stoiska z degustacjami regionalnych potraw, kino podróżnicze, a także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również stacja historia, sztuka i kultura oraz strefa książki podróżniczej.

Polska Organizacja Turystyczna zaprezentowała projekt „Polskie Marki Turystyczne” którego celem jest wzmocnienie wizerunku Polski, jako kraju o bogatym zasobie kulturowym i atrakcyjnym pod względem przyrodniczym. Na targach byli obecni także przedstawiciele obiektów uzdrowiskowych i sanatoryjnych, z propozycją odpoczynku dla seniorów oraz rodzin z dziećmi.

Spotkania z wyjątkowymi podróżnikami

Podczas targów turystycznych nie mogło zabraknąć znanych i podziwianych podróżników. Bogaty program wydarzeń to jedna z największych atrakcji tej edycji. Gościem specjalnym targów Tour Salon był Robert Makłowicz, ikona w kulinarnym świecie, podróżnik, dziennikarz, influencer i historyk.  Na scenie głównej wystąpili także znani blogerzy i vlogerzy podróżniczy: Busem przez Świat, Ready for Boarding, Gdzie los poniesie, Jack and Dog, którzy podzielili się swoimi inspirującymi opowieściami, niezwykłymi doświadczeniami podróżniczymi, dostarczając zarazem cennych informacji praktycznych dla wszystkich pasjonatów podróżowania. Możliwość bezpośredniego kontaktu i rozmowy z osobami, które na co dzień dzielą się swoją pasją podróżowania w mediach społecznościowych, uczyniła wydarzenie jeszcze bardziej fascynującym dla wszystkich miłośników podróży.

Dodatkową atrakcją były także warsztaty fotograficzne, które przygotowała ekipa z Busem przez Świat.

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

Festiwal Śladami Marzeń już od 11 lat towarzyszy targom Tour Salon. To wyjątkowo intensywna podróż po różnych zakątkach świata w towarzystwie pasjonatów podróży, którzy zabrali słuchaczy na niemal wszystkie kontynenty. Na uczestników festiwalu czekały również warsztaty, strefy dla dzieci, stoiska z książkami i akcesoriami niezbędnymi w podróży oraz mnóstwo pozytywnych emocji, podróżniczej energii i fantastycznych ludzi.

W tegorocznym konkursie o Złoty Ślad startowało rekordowo dużo prezentacji konkursowych. 1 miejsce w kategorii Polska zajęli Maciej Szyszka, Robert Nowaczyk i Michał Płaciszewski za prelekcję „Warta SUP adventure 2022”. Najlepszy w kategorii świat okazał się Robb Maciąg , który zachwycił jury prezentacją „Ladaczenie 2023 – rowerem na najwyższe przełęcze świata!”

Swoja drugą odsłonę miał również Rodzinny Festiwal Podróżniczy TupTup, czyli wydarzenie kierowane do rodzin z dziećmi, którzy pasję do podróżowania chcą przekazać najmłodszym.

To był niezwykle intensywny weekend, pełen fascynujących rozmów, inspirujących spotkań i pasjonujących opowieści o podróżach, kulinariach i miejscach w Polsce i na świecie wartych odwiedzenia.

Tegoroczna edycja targów Tour Salon 2023 nie tylko otworzyła drzwi do fascynującego świata podróży, ale także stworzyła niepowtarzalny klimat i dostarczyła cennej wiedzy i inspiracji. Już dziś zapraszamy na kolejna edycję, która odbędzie się w dniach 4-6 października 2024.

Serdecznie zapraszamy - Zespół targów Tour Salon