>> DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY NA 35. EDYCJĘ TARGÓW TOUR SALON 4-6 PAŹDZIERNIKA 2024 <<  

Organizator:

Spotkajmy się poza utartym szlakiem

Podziel się

Jeśli namiot to Twój drugi dom, a las budzi w Tobie szybsze bicie serca, zaś jedyny makijaż jaki uznajesz to ten wojskowy – koniecznie przyjdź na Tour Salon i poznaj ekipę Poza Szlakiem, która opowie jak czerpać radość z wypraw poza turystycznymi i wyznaczonymi drogami, bo poznawanie nieodkrytego jest nieodłączną ich pasji.

Poza Szlakiem

Idea zapoczątkowana przez Jacka ‘Vikinga’ z kanału Jacek Viking oraz Marcina ‘Mordena’ z kanału Postapokaliptycznie przez świat. Jej założeniem jest skupienie ludzi posiadających różne pasje, które mają jeden wspólny mianownik – las oraz chęć spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Swojego czasu bardzo modny stał się bushcraft, zwłaszcza w środowisku survivalowym czy outdoorowym. Czym on tak naprawdę jest? Geneza określenia wskazuje na bush – czyli krzak, gąszcz i craft – czyli rzemiosło. W luźnym tłumaczeniu możemy stwierdzić, że bushcraft to leśne rzemiosło, umiejętności związane z przetrwaniem i życiem w dziczy przy użyciu jej naturalnych zasobów. Wśród nich można wyróżnić rozpalanie ognia, tropienie, polowanie, łowienie ryb, budowę schronień, nawigowanie, używanie podstawowych narzędzi, znajdowanie pożywienia, pozyskiwanie wody, rzeźbienie w drewnie, konstruowanie pojemników, wyplatanie lin oraz sznurów i wiele innych. Z czasem pasja przeradza się w styl życia, a jego elementy są wcielane również poza lasem, w ucywilizowanej codzienności. Podstawowym wyposażeniem staje się plecak, nóż, siekiera lub piła, krzesiwo, tarp, kubek, śpiwór, karimata lub hamak, latarka, apteczka, kuchenka turystyczna, butelka na wodę. Poza sprzętem podstawowym, w ekwipunku często można znaleźć pomniejsze akcesoria, które ułatwią i uprzyjemnią leśne wyprawy. Można sobie poradzić bez nich, jednak dopóki nie idziemy w minimalizm i totalne odciążanie plecaka, warto posiadać przynajmniej niektóre z nich: ostrzałka, bransoletka i linki paracordowe, moskitiera, zasobniki i nerki, sztućce, filtr do wody, rękawice, zestaw przetrwania, multitool lub scyzoryk.

„Jeden las – wiele pasji”, to motto przyświeca Poza Szlakiem od samego początku. Okazuje się, że elementy bushcraftu, świadomie lub nie, zostały rozpowszechnione w wielu środowiskach takich jak off-road, caravaning, trecking, militarystyka, nie sposób tu wszystkich wymienić. Środowiska te, zmów łączy jeden mianownik – las i chęć spędzania czasu na łonie natury.

Viking i Morden -  tak bardzo do siebie podobni, a za razem tak bardzo różni w swoim podejściu. Podejście praktyczne starło się z podejściem preperskim. Wymiana poglądów i doświadczeń za skutkowała chęcią stworzenia czegoś większego – miejsca gdzie ludzie o podobnych pasjach, podobnym lub całkiem odmiennym podejściu, mogliby usiąść prze wspólnym ognisku i wymienić się poglądami. Przy tym ognisku przewidziano również miejsce dla nowicjuszy, osób początkujących, które dopiero zbierają doświadczenia i potrzebują doradztwa. Również takich, które jeszcze nie są przekonane czy ten styl życia jest właśnie dla nich.

Efektem współpracy Mordena i Vikinga było zorganizowanie zlotu „Poza Szlakiem”, odbywającego się w Lędzinach w województwie śląskim. Wydarzenie stało się cykliczne, a dniach 23-25.09 odbyła się ‘Pionto Taila Poza Szlakiem’. W wydarzeniu prócz Kamratów i Partnerów biorą udział prelegenci i animatorzy, którzy przygotowują wykłady, warsztaty oraz zajęcia dynamiczne i manualne dla uczestników zlotu, zarówno dorosłych jak i najmłodszych. Począwszy od drugiej edycji, podczas zlotu prowadzona jest licytacja, z której dochód przekazywany jest Ośrodkowi Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom z Bielska-Białej.

Goście z Poza Szlakiem wystąpią 22 października 2022r. (sobota)

na scenie speakers' corner w pawilonie 6 


11.30 – 12.00 Sposoby konserwacji żywności
13.00 – 13.30 Prezentacja sprzętu outdoorowego: kuchenki, światło, filtry

Serdecznie zapraszamy!