>> DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY NA 35. EDYCJĘ TARGÓW TOUR SALON 4-6 PAŹDZIERNIKA 2024 <<  

Organizator:

Tour Salon OnTour - zapraszamy do Gołaszyna

Podziel się

Miło nam ogłosić, że Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon z radością objęły patronat nad festynem wczesnośredniowiecznym w Gołaszynie, organizowanym przez Stowarzyszenie Historyczne Grodu Radzim. Festyn odbędzie się w dniach 17-19 maja. ten to niezwykłe wydarzenie, które od lat przyciąga uwagę zainteresowanych historią i tradycją oraz miłośników dobrej zabawy.

W imieniu Stowarzyszenia Historycznego Grodu Radzim mamy przyjemność zaprosić Was na coroczny festyn wczesnośredniowieczny organizowany w Gołaszynie niedaleko Radzimia. Ostrów Radzimski to dawna wyspa (obecnie półwysep) na rzece Warcie położona 5 km na północny-zachód od Murowanej Gośliny. Na wyspie znajdował się ważny gród nie tylko za czasów państwa gnieźnieńskiego, ale też i później w czasie rozbicia dzielnicowego oraz walk książąt wielkopolskich. Przebiegał tędy szlak handlowy między Gnieznem a Pomorzem Zachodnim. Od XII do XIV w. znajdowała się tu kasztelania zwana radzimską.

W tym roku, a konkretnie w dniach 17-19 maja na polanie we wsi Gołaszyn koło Obornik pojawi się około 100 drużyn i kramów, liczących łącznie około 900 rekonstruktorów z całej Polski. Na terenie wydarzenia obecne będą liczne kramy z wczesnośredniowieczną odzieżą, biżuterią, wytworami rzemiosł dawnych w drewnie, zabawkami czy strawą. Organizowane będą konkurencje, takie jak rzut zapałką, rzut szmatą, bieg woja, pojedynki jeden na jeden, turniej łuczniczy, rzut toporem i wiele innych.  Planowane są gry, zabawy i warsztaty dla dzieci i dorosłych między innymi w wiosce zabaw plebejskich. Widowiskowym punktem całego wydarzenia będzie wielka rekonstrukcja bitwy, w której udział weźmie setki wojów. Zaplanowane jest też mnóstwo niespodzianek, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Festyn co roku cieszy się dużą popularnością wśród lokalnego społeczeństwa przez co z roku na rok przybywa zarówno odwiedzających jak i przyjezdnych drużyn. Wydarzenie jest otwarte dla każdego, a za wstęp nie pobierane są żadne opłaty.

Zainteresowanym polecamy obejrzenie filmu  https://www.youtube.com/watch?v=WJjITM1ntiM&t=37s