>> DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY NA 35. EDYCJĘ TARGÓW TOUR SALON 4-6 PAŹDZIERNIKA 2024 <<  

Organizator:

TOUR SALON – podsumowanie edycji 2021

Podziel się

Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON odbyły się w dniach 24-26 września 2021 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Towarzyszyły im targi CARAVANS SALON POLAND. W sumie ekspozycja zajęła 4 pawilony, a odwiedziło ją blisko 14 300 zwiedzających.

W tegorocznej edycji targów TOUR SALON i towarzyszącym im Festiwalu Podróżniczym Śladami Marzeń udział wzięło blisko 100 wystawców. Mocny akcent został położony na turystykę krajową, a wystawcy i partnerzy targów, w tym przedstawiciele regionów i organizacji turystycznych, udowodnili, że Polska to kraj mający wiele do zaoferowania o każdej porze roku.

Ekspozycja pełna podróżniczych inspiracji

W tym roku na TOUR SALON zaprezentowało się 11 regionów, które przed targowymi gośćmi odkrywały miejsca warte odwiedzenia również „poza sezonem”. Można było zapoznać się z ofertą krajowych city breaków – swoje walory turystyczne przedstawiły m.in. takie miasta Wrocław, Gdańsk, Poznań, Olsztyn, Opole, Giżycko, Lublin, Santok. Nie zabrakło także ciekawych propozycji dla piechurów, a także entuzjastów podróży szlakami wodnymi czy rowerowymi. Obecni byli również przewoźnicy: Port Lotniczy Ławica oraz Polregio oraz biura podróży i organizatorzy wypraw.

Co więcej, razem z TOUR SALON odbywały się targi CARAVANS SALON POLAND i zwiedzający w ramach jednego biletu mogli zwiedzić także tę ekspozycję, a zaprezentowano na niej blisko 250 kamperów i przyczep, w tym 20 polskich premier modeli na 2022 rok. Każdy więc znalazł coś dla siebie, zarówno Ci którzy podróżują własnym środkiem transportu: samochodem czy kamperem, jak i Ci którzy są gotowi na dalekie podróże i korzystanie z oferty przewoźników lotniczych.

TOUR SALON arena międzynarodowych wydarzeń

Oficjalne otwarcie targów TOUR SALON i CARAVANS SALON miało miejsce pierwszego dnia targów i zostało połączone z podpisaniem porozumienia o współpracy pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Ministerstwem Turystyki Bułgarii. Ze strony polskiej podpisał je Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Promocji Polskiej Marki. Bułgarię reprezentowała minister turystyki Stela Baltova, która podkreśliła, że Bułgaria słynie ze swojej przyrody i bioróżnorodności i mimo czasów pandemii Bułgaria oferuje turystom (także z Polski) słynne ośrodki zimowe, piękne plaże i  ośrodki wypoczynkowe.

 

Bułgaria w tym roku w wyjątkowy sposób zaistniała na targach TOUR SALON. W piątek, 24 września, przedstawiciele Ambasady Bułgarii w Polsce zaprezentowali przed gośćmi targowymi, reprezentującymi branżę turystyczną i media branżowe, możliwości turystyczne Bułgarii, akcentując, że jest to destynacja atrakcyjna pod względem turystycznym, a przede wszystkim bezpieczna w czasach pandemii.

Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda …

Niewątpliwie te słowa brzmiały w głowach zwiedzających po wysłuchaniu prelekcji, które odbywały się na scenie TOUR SALON i CARAVANS SALON i w pawilonie 11 podczas towarzyszącego targom Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń.

W tym roku na scenie głównej pojawili się m.in.: Łukasz Supergan, który zabrał słuchaczy na zimową wyprawę górami Polski, Bartek Szaro, który pokazał, że Polska zachwyca także z poziomu kajaka oraz Marcin Korzonek, który zrelacjonował swój projekt Kross The Record 2020, który był samotną wyprawą przez pustynię Atacama w Chile i próbą pobicia rekordu świata w wysokości na jaką wjechał rowerzysta. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także wystąpienie Pauliny i Michała Mikołajczaków, autorów bloga Addicted2Travel, którzy postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami z wypraw tych najbliższych, po Wielkopolsce, które odbywają wspólnie z dziećmi rozwijając w nich ten sposób ciekawość świata.  Na trasie ich „podróży” znalazły się m.in. wielkopolskie wydmy, wrzosowiska, wieże widokowe, przyrodnicze ścieżki edukacyjne, zamki i pałace.

 

Na scenie targowej wybrzmiała także turystyka kamperowa. Stało się tak za sprawą obecności youtuberów z kanałów Podróżovanie oraz Foxes in Eden, którzy, na co dzień przybliżają swoim fanom blaski i cienie życia w stylu #vanlife. O podróżowaniu VW T2 (Ogórkiem) opowiedziała ekipa Calluna Trip, a redaktor Bartłomiej Ryś przybliżył kulisy pracy dziennikarskiej przy caravaningu.

Równolegle do prezentacji na scenie targowej odbywała się 9. edycja Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń i konkurs o Złoty Ślad. W tym roku do organizatorów wydarzenia wpłynęło aż ponad 80 zgłoszeń, z których zostało wybranych 16 (3 w kategorii Polska oraz 13 w kategorii Świat). Podczas Festiwalu można było wysłuchać właśnie tych 16 prezentacji, a oceniało je jury w składzie: Jaśmina Labus, Katarzyna Jadaluk, Jakub Rybicki, Dawid Siuda (Decathlon), Ryszard Jończyk (Polska Organizacja Turystyczna).

 

Laureatami tegorocznej edycji zostali:

1 miejsce w kategorii Polska

Wojciech Jachowski – Nie musisz podróżować - za oryginalną prezentację i świeże spojrzenie, niesamowity kontakt z publicznością i pokazanie, że nie ma przymusu podróżowania oraz że przygoda może czekać tuż za progiem własnego domu.

1 miejsce w kategorii Świat

Ola Synowiec i Arek Winiatorski ”Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” - za piękną historię opowiedzianą w pełen miłości sposób, pokazując podróż pełną dobrych i złych przygód, za zwrócenie uwagi na etyczne elementy podróży i na odpowiedzialny sposób podróżowania, za prezentację pełną zrozumienia i szacunku do drugiego człowieka, za wysoką jakość wizualną prezentacji.

Wszystkich laureatów można poznać na: sladamimarzen.pl.

Rodzinne atrakcje, podróżowanie ze smakiem

Podczas TOUR SALON nie zabrakło atrakcji dla rodzin z dziećmi. - Staramy się zadbać z naszymi wystawcami o atrakcyjność ekspozycji również dla najmłodszych podróżników. W tym roku mocno wspierało nas w tym m.in. miasto Wrocław, które wraz z Hydropolis i Kolejkowo przygotowało ciekawą ekspozycję, pokazy naukowe skierowane do młodych widzów i warsztaty przygotowywania makiet. Dużą popularnością wśród gości targowych cieszyły się również warsztaty stolarskie i wikliniarskie, które zorganizowało Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. – podsumowuje Violetta Pastwa, dyrektor TOUR SALON.

 

Ciekawą propozycją dla miłośników podróży była także prelekcja pt. „Turystyka indywidualna i rodzinna w czasach ograniczeń pandemicznych”, podczas której można było zapoznać się z walorami takich szlaków kulinarnych jak: „Smaki Dolnego Śląska”;  „Mazury Zachodnie od Kuchni” i  „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Podczas spotkania miału miejsce degustacje i konkursy dla słuchaczy.

W niedzielę swoją premierę miał też nietypowy projekt turystyczny – „Śladami architektury targowej” realizowany przez Grupę MTP. Wydarzenie rozpoczęło się na scenie, gdzie zaproszeni goście opowiedzieli jak na przestrzeni lat kształtowała się architektura targowa. Prezentacja okraszona było wieloma anegdotami i zdjęciami archiwalnymi, a zakończyła się w terenie, wycieczką po Międzynarodowych Targach Poznańskich, której przewodniczył krytyk architektury Jakub Głaz.

Kiedy edycja 2022?

Jak podają organizatorzy TOUR SALON ogłoszenie daty kolejnej edycji targów nastąpi już wkrótce. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę opinie wystawców i środowiska branżowego, będzie to termin jesienny - Niezależnie od terminu już dziś zapraszamy wszystkie firmy i instytucje z ofertą turystyczną do udziału w TOUR SALON. Im wcześniej uda się nam podjąć współpracę, tym większy pakiet działań promocyjnych możemy zaproponować, a także w bardziej znaczącym stopniu zaakcentować ofertę wystawców poprzez program wydarzeń dedykowany entuzjastom podróży. – podkreśla Violetta Pastwa.