❗ Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję TOUR SALON 27-29 października 2023❗  

Organizator:

Wyprawa śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK

Podziel się

Czy istnieje jeszcze świat nietknięty ręką człowieka, w którym możemy bardziej zrozumieć siebie i to co nas otacza? Dziewicza przyroda z tysiącami reniferów przepływających rzekę, niedźwiedzie wpatrujące się w płynące kajaki, aż w końcu niezwykle serdeczne spotkania z tubylcami. Taki świat widział również ponad 140 lat temu Aleksander Czekanowski, dla którego przepłynięcie rzeki Oleniok i jego prace badawcze okazały się najważniejszymi z jego dokonań.

Adam Grzegorzewski – najbardziej lubi odkrywać świat poprzez różne formy turystyki kwalifikowanej, najwyżej ceniąc sobie kajakarstwo morskie i turystykę motocyklową. Założyciel ogólnopolskiego czasopisma dla kajakarzy Magazyn Kajakowy WIOSŁO (od 2002 r.). Pomysłodawca i organizator „Bałtyku pod wiosłem” oraz weterańskich rajdów „POLSKA B”. Kilkakrotnie był przewodniczącym Rady Dziennikarzy Nagrody „Kolosy”. Brał udział w Wolontariacie Syberyjskim 2018 (Wierszyna). Uczestnik wyprawy śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019. Bardzo bliskie są mu słowa: „Albo znajdziemy drogę, albo ją wytyczymy”.

Ponad dwa lata czterech polskich kajakarzy przygotowywało całą logistykę i potrzebne zezwolenia, aby wylądować w końcu w samym „środku nicości”. Adam Grzegorzewski zaprasza na ponad 2000-kilometrową podróż przez północną Jakucję. Wiezdiechodem, kajakiem, helikopterem, samolotem i w końcu 7500 km koleją transsyberyjską. Za tę wyprawę członkowie ekspedycji otrzymali wyróżnienie na KOLOSACH.

Oleniok to jedna z ostatnich wielkich i całkowicie dzikich rzek na Ziemi (2292 km). Płynie na Syberii, w Kraju Krasnojarskim i Jakucji, między Leną a Jenisejem. Wyprawa miała na celu upamiętnienie dwóch słynnych wypraw Aleksandra Czekanowskiego z lat 1874 i 1875, podczas których zebrał on niezwykle cenne dane geologiczne i przyrodnicze doliny rzeki Oleniok. Idea zorganizowania wyprawy rzeką Oleniok zrodziła się w 2012 r. Przygotowania nabrały pędu od marca 2017 r., czyli od pierwszego spotkania z jej pomysłodawcą: Damianem Wojciechowskim TJ – misjonarzem z Kirgistanu, który mieszkał ok. 10 lat na Syberii i przeprowadził tam dziesiątki ekspedycji. W skład czteroosobowego zespołu weszli jeszcze: Piotr Opacian, Grzegorz Rózik i Adam Grzegorzewski.

Warto zaakcentować fakt, że uczestnicy pozyskali próbki aluwiów rzeki Oleniok od dopływu rzeki Alakit do osady Tajmyłyr w pobliżu ujścia do Morza Łaptiewów. Próbki stanowią materiał badawczy do pracy naukowej poświęconej dolinie rzeki Oleniok (współpraca z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego). To pierwsze takie badanie w Polsce od czasów pamiętnych wypraw Aleksandra Czekanowskiego z II połowy XIX w.

Losy wyprawy można było śledzić na stronie: www.oleniok.wioslo.pl

Zapraszamy na prelekcję Adama Grzegorzewskiego

21 października na speakers corner godz. 15.00 - 16.00