Organizator:

Prelegenci

Dorota Chojnowska

Ale piękny jest ten świat

Dorota Chojnowska

Ale piękny jest ten świat
Połączyła ich pasja. Wkrótce okazało się, że mają ze sobą znacznie więcej wspólnego. Zaczęli razem budować bambusowe rowery, podróżować na nich po świecie, a swoje przygody i spotkania opisują na blogu www.alepieknyswiat.pl.
Dorota Chojnowska i Selim Saffarini poznali się trzy lata temu. Połączyła ich pasja do rowerów. Wkrótce okazało się, że mają ze sobą znacznie więcej wspólnego. Zaczęli razem budować bambusowe rowery, podróżować na nich po świecie, a swoje przygody i spotkania opisywać na blogu www.alepieknyswiat.pl. Byli na Węgrzech i w Omanie. Efektem wyjazdu do Maroka jest wystawa "Sen o Saharze". W 2019 odwiedzili Kazachstan, który ciągle układają sobie w głowie. Podczas tej podróży poruszyli wiele wątków, nie tylko kulinarnych. Przede wszystkim zachwyciła ich duchowość - Kazachowie z jednej strony są bardzo nowocześni z drugiej zaś strzegą tradycji przodków, a ta osadzona jest w tengri - pierwotnej religii centralnoazjatyckich stepów. Właśnie ta wyprawa będzie tematem przewodnim spotkania z Dorotą i Selimem podczas TOUR SALON 2020.

Marcin Glądała

Klub Podróżników Soliści

Marcin Glądała

Klub Podróżników Soliści
Marcin Glądała – projektowanie eventów i realizacja podróży to jego żywioł. Prywatnie zakochany w żonie :), Islandii, Manchesterze United, Belli (Mały Munsterlander) oraz progresywnym rocku.
Marcin Glądała – projektowanie eventów i realizacja podróży to jego żywioł. Prywatnie zakochany w żonie :), Islandii, Manchesterze United, Belli (Mały Munsterlander) oraz progresywnym rocku. W zaciszu domowym często widziany z gitarą. Amator gotowania. W podróżach szuka przestrzeni, majestatycznych widoków i przyrody - z tego względu wybranką jego serca na zawsze pozostanie Islandia, choć jak sam przyznaje przygoda w USA mocno rywalizuje o topowe miejsce na podium w rankingu najlepszych kierunków!

Kasia i Łukasz Będzińscy

Gdzie słońce dla nas wschodzi
https://www.gdziesloncedlanaswschodzi.pl/

Kasia i Łukasz Będzińscy

Gdzie słońce dla nas wschodzi
https://www.gdziesloncedlanaswschodzi.pl/
Kasia i Łukasz są parą zakręconych podróżników, którzy dysponują tylko 26 dniami wolnymi od pracy i dużą kreatywnością w ich wykorzystywaniu i „rozciąganiu”. 80 dni w podróży w ciągu roku to dla nich nie problem.
Kasia i Łukasz są parą zakręconych podróżników, którzy dysponują tylko 26 dniami wolnymi od pracy i dużą kreatywnością w ich wykorzystywaniu i „rozciąganiu”. 80 dni w podróży w ciągu roku to dla nich nie problem. Kasia, od małego podróżniczka, która nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie odmawia żadnej okazji do wyjazdu. Jej znakiem rozpoznawczym są zawsze obowiązkowe wycieczki fakultatywne, tak, fakultatywne, ale jednak obowiązkowe, bo skoro już tutaj jesteśmy to warto wszystko zobaczyć. Uwielbia wyprawy na spontanie, bez rezerwacji, bez większych przygotowań. Podróżując w zgodzie ze swoimi przekonaniami wyszukuje opcji wege, eko i cruelty free. Propaguje odpowiedzialne podróżowanie wspierające lokalne społeczności i bez atrakcji wykorzystujących zwierzęta. A jej ulubiona przyśpiewka to: „zabiorę Cię właśnie tam gdzie słońce dla nas wschodzi”. Łukasz, szybko zaraził się obowiązkowymi wycieczkami fakultatywnymi. Lubi spontan, ale woli mieć zarezerwowane coś więcej niż sam bilet lotniczy. Jest dobrym nawigatorem, zawsze dba o przygotowanie trasy i aktualne mapy, a do tego jest jeszcze długodystansowym kierowcą podczas road tripów. To master of technology i siła napędowa do dokumentowania przygód. Kiedyś pełnił funkcję skrupulatnego księgowego, ale porzucił tę fuchę, bo kto by liczył kasę, jak można liczyć gwiazdy. Razem przemierzają Świat już 18 lat i wspólnie odkrywają miejsca, gdzie Słońce dla nich wschodzi. Krajów, które odwiedzili przez ten czas oprócz naszej przepięknej Polski jest w sumie 35 na liczniku.

Piotr i Kasia Kozłowscy

Camprest

Piotr i Kasia Kozłowscy

Camprest
Piotr i Kasia, twórcy serwisu Camprest, podróżują od małego. Swoją przygodę z kempingami rozpoczynali u boku rodziców, a dziś sami podróżują, a z nimi razem czteroletni Maks i roczny Franek.
Piotr i Kasia, twórcy serwisu Camprest, podróżują od małego. Swoją przygodę z kempingami rozpoczynali u boku rodziców, a dziś sami podróżują, a z nimi razem czteroletni Maks i roczny Franek. Zwiedzili już wiele miejsc. Dlaczego wybierają campingi? – Campingi sprzyjają spędzaniu czasu w rodzinnej atmosferze. Na campingu cały czas jesteśmy razem i wiele rzeczy robimy wspólnie, od wyjścia na basen, przez wspólne zakupy, po wyjście na kolację do jednej z wielu knajpek, które znajdują się na campingu. Na campingu dzieci spędzają ogromną ilość czasu na niesamowicie rozbudowanych placach zabaw (zarówno tych wodnych, jak i np. na trampolinach), lub biorą udział w różnych zajęciach organizowanych prze profesjonalny zespół animatorów, gdzie mogą bawić się z innymi dziećmi z różnych krajów a brak znajomości języka nie stanowi dla nich żadnego problemu - mówi Piotr Kozłowski. Kempingi to także sposób na spędzenie urlopu z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu natury, a jednak zawsze z możliwością odwiedzenia ciekawych miejsc, atrakcji turystycznych. Jak się przygotować do takich wakacji? Zapraszamy na spotkanie z Piotrem i Kasią, którzy podczas TOUR SALON 2020 powiedzą Wam jak przygotować się do pierwszego tripu kamperem.

Magda Gorlas i Karolina

Widzi mi się trip

Magda Gorlas i Karolina

Widzi mi się trip
Magdalena Gorlas i Karolina Jonderko utworzyły pierwszą polską kobiecą drużynę, która wystartowała w rajdzie „Mongol Rally”.
Magda podróżuje od dziecka, najpierw między dwoma miastami: rodzinnym Poznaniem - skąd pochodzi jej mama - i Warszawą - skąd jest jej tata. Taka mieszanka wybuchowa. I już tak jej zostało. Lubi moment, kiedy znowu rusza w kolejną podróż, gdy radość miesza się z ekscytacją i ciekawością. „Wtedy czuję jakbym łapała nowy oddech i z zapartym tchem czekała, co będzie dalej.” Na co dzień zajmuje się promocją i jest dziennikarką. Mam za sobą wieloletnie doświadczenie w promocji projektów kulturalnych takich jak „Fotofestiwal Łódź” czy „Fotografia Kolekcjonerska” oraz publikacje w „Chicago Tribune”, „Polityce”, „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach” czy „Vogue”. Karolina to dziołcha ze Śląska. Od najmłodszych lat mama nazywała ją Powsinogą. Do dzisiaj nie potrafi dłużej usiedzieć na miejscu. Zawsze gdzieś ją gna, gdzieś ją ciągnie; do innych ludzi, kultur, potraw, których jeszcze nie jadła, natury. Jest absolwentką łódzkiej filmówki. Na co dzień zajmuje się fotografią dokumentalną. Jest członkinią Agencji Napo Images. Trzykrotna laureatka Grand Press Photo. Współpracuje z takimi tytułami jak: „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „Wysokie Obcasy” czy „Polityka”.

Emilio Nanni

Designer

Emilio Nanni

Designer
Architect, designer, painter
Emilio Nanni ukończył architekturę na Uniwersytecie we Florencji. Pracował jako wykładowca i badacz na tym samym wydziale, prowadził także zajęcia i warsztaty na kilku włoskich wydziałach uniwersyteckich i szkołach projektowych. Jest założycielem projektu Emilio Nanni arch + | ENA + d | studio, które wykonuje projekty z zakresu architektury, wzornictwa, projektowania wnętrz, doradztwa w zakresie sztuki i wzornictwa. Jako architekt zaprojektował i wybudował budynki mieszkalne w kilku włoskich miastach. Pracował jako projektant dla wielu włoskich firm m in.: Billiani / Novecentoundici, Bross, Cabas, Calligaris, Laboratorio Pesaro, Lamm, Mdf Italia, Guzzini, Roche Bobois, Saba, Tonelli, Tonon, Valadier Gioielli, Zanotta i Zeritalia. Emilio Nanni brał udział w licznych wystawach poświęconych projektowaniu, a jego prace dotyczące publikacji non-fiction, krytyki designu, architektury, mody i strojów znalazły się w najważniejszych czasopismach, blogach oraz krajowych i międzynarodowych portalach architektonicznych. Wykłada i wykładał na licznych włoskich i międzynarodowych uniwersytetach. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym: ADI-DesignIndex2000, Red Dot Award w 2016 r., Red Dot Award w 2017 r., GermanDesign-Award 2018 czy ADI: DesignIndex 2018.

Jakub Głaz

Krytyk architektury

Jakub Głaz

Krytyk architektury
krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych
Z wykształcenia architekt. Zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie, radiu i telewizji oraz działaniami na rzecz naprawy miast, współtwórca poznańskiej inicjatywy “Centrum Otwarte” zajmującej edukacją i animacją działań w zakresie architektury i urbanistyki. Współautor książki dla dzieci i dorosłych „Wspólne nie znaczy niczyje” oraz telewizyjnego cyklu „Księga Przestrzeni”. Jeden z laureatów zeszłorocznej nagrody dziennikarskiej Izby Architektów RP.

Bolesław Stelmach

Dyrektor NIAiU
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Bolesław Stelmach

Dyrektor NIAiU
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, prof. WSPA, to jeden z najbardziej uznanych polskich architektów. Jest absolwentem i doktorem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Habilitację uzyskał na WA Politechniki Warszawskiej. Założyciel biura Stelmach i Partnerzy, autor projektów nagradzanych w kraju i za granicą. Wśród nich znajduje się rozbudowa Sejmu RP, Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Centrum Hydroterapii „Atrium” w Nałęczowie (Nagroda Główna SARP za 2004 r.), oddziału NBP w Lublinie (nagroda MKiDN za najlepszą rewaloryzację), Centrum Chopinowskiego w Warszawie i rewaloryzacji Parku w Żelazowej Woli (projekty nominowane do nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Nagroda Główna SARP za 2016 r.).

Wojciech Małecki

architekt
Małeccy Biuro Projektowe

Wojciech Małecki

architekt
Małeccy Biuro Projektowe
Absolwent (1995) Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 1997 wraz z żoną Joanną prowadzi wspólną pracownię MAŁECCY biuro projektowe. Najważniejsze osiągnięcia: – laureat w konkursie na Centrum Kulturalne i Religijne w Japonii (1995), – wyróżnienie w konkursie Architektura Roku 2011 Wnętrze Centrum Konferencyjnego ING, – wyróżnienie w konkursie Architektura Roku 2012 Zespół Mieszkaniowy Enklawa Modernistyczna w Katowicach, – wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną 2013 – Zespół Sportowy Bażantowo w Katowicach, – współautor nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach (nagrodzony w 2018 roku: Bryłą Roku, Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki, Grand Prix SARP, Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2018, Najlepszy Obiekt i Najlepsze Wnętrze w konkursie Architektura Roku SARP 2018), nowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, przebudowy Ambasady RP w Abudży, Kopenhadze, Sztokholmie, nowej Rezydencji Ambasadora RP w Sztokholmie, Konsulatu RP w Winnicy, Instytutu Polskiego w St. Petersburgu oraz wieloletni członek Zarządu SARP Katowice.

Krystian Nawrocki

Krystian Nawrocki